Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Solfagravägen 5

Kvarnbergsplan, Huddinge kommun

Visa på karta

2 095 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    56 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 297 kr/mån
    Driftkostnad
    7 200 kr/år

Förening
BRF Huddinge Runan
Energiklass
D
Pris/m²
37 411 kr/m²
Premium
Balkong
Nu bereds möjligheten att flytta in i en 2:a med underbart läge på Solfagravägen 5. Här bor man på 56 välplanerade kvadratmeter, med balkong i soligt sydost-läge samt ett genomgående gott skick. Bostaden är genomgående ljus, härliga golvytor, detta tillsammans med målade väggar och stora fönsterpartier ger ett ljust och behagligt intryck i samtliga rum. Köket är praktiskt disponerat med gott om rum för matplats och fräscha materialval. I köket finner du diskmaskin, ugn samt micro, induktionshäll, kyl & frys och inte minst gott om arbetsutrymme. Vidare finner ni här ett generöst vardagsrum med gott om rum för stor soffgrupp och tv-möbel, mysigt sovrum med access till balkongen. Därtill finner ni ett stambytt och helkaklat badrum som är utrustad med tvättmaskin. Sist men inte minst ett fantastiskt vardagsrum där hela sällskapet får plats. Gott om golv yta för både soffgrupp med tillhörande möblemang samt plats för matgrupp. Bostaden tillhör föreningen Huddinge Runan som består av 140 bostadsrättslägenheter samt 16 hyresrätter. Föreningen disponerar över 4 flerfamiljshus med stora plana ytor utvändigt, grillplats, garage och parkeringsplatser, tvättstugor i varje byggnad samt en lekpark. Från bostaden är det nära till allt! Till Huddinge centrum och pendeltåget går man på ca 10 minuter, alternativt med kort busstur. Naturen är ständigt ett närvarande kännetecken i Huddinge, likaså här då sjön Trehörningen och flertalet naturstråk finns att tillgå. Matbutik och pizzeria finner ni på ett stenkast från porten. Superlativen är många då den bostad ska beskrivas. Bäst upplevs den dock på plats!