Logotyp av Bjurfors Kungsholmen
Logotyp av Bjurfors Kungsholmen

Gyllenborgsgatan 9

Kungsholmen - Thorildsplan, Stockholms kommun

Visa på karta

3 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    40,5 m²
    Avgift
    2 953 kr/mån
    Driftkostnad
    4 200 kr/år

Byggår
1926
Förening
HSB BRF Kalkonen i Stockholm
Energiklass
F
Pris/m²
81 358 kr/m²
Premium
Varmt välkomna till en helrenoverad 2:a på lummiga Thorildsplan. Här bor ni i en trygg och stabil bostadsrättsförening med flertalet stora renoveringar bakom sig. Ni välkomnas till en effektiv hall med plats för avhängning. Vidare in i lägenheten har ni en inre hall som kan nyttjas som kontor och förvaringsdel. Sovrummet är rymligt och tar in en enkelsäng. Här finns även plats för garderobsyta. Charmigt serveringsskåp i tidsenlig anda bidrar till både förvaring och förstärker även den hemtrevliga känslan. Anrika HSB Brf Kalkonen äger marken och klassificeras som äkta bostadsrättsförening. Här har ni tillgång till föreningens välskötta och lummiga innergård med utemöbler, grillar, soprum med mera. HSB Brf Kalkonen är en av Stockholms största och äldsta föreningar med välbevarade fastigheter uppförda mellan 1926 - 1938. Föreningen har över 500 lägenheter och fyra bostadsrättslokaler samt ca 40 hyreslokaler. Föreningen har flertalet omfattande renoveringar bakom sig och dess ekonomi är mycket välskött. Runt Thorildsplan bor man i skyddade kvarter med närhet till såväl natursköna områden vid Rålambshovsparken och Hornsbergs Strand. Likaså badplatserna Fredhällsklipporna och Kristinebergsklipporna kan ni enkelt njuta av på sommaren. I närområdet har du ett bra serviceutbud i Lindhagens galleria med bland annat ICA Maxi, Systembolaget, apotek och restauranger. För den som gillar att promenera eller jogga så är det inte heller långt till promenadstråken som tar dig runt Kungsholmen. Direkt närhet till tunnelbanans gröna linje på Thorildsplan som bara är ett stopp från Fridhemsplan alternativt blåa linje vid Stadshagen. Från Fridhemsplan tar du dig även enkelt till Bromma flygplats med flygbussarna. Vill du hellre promenera så når du Fridhemsplan på 10 korta minuter. Kontakta ansvarig mäklare David Garrett för mer information: 0760-524600 [email protected]