1/39

4 995 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
53 m²
Våning
4, hiss finns
Avgift
952 kr/mån
Byggår
1943
Förening
BRF Signalisten 2
Energiklass
D
Pris/m²
94 245 kr/m²
Antal besök
2501
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till denna ljusa och optimalt planerade hörnlägenhet på attraktivt läge och med många eftertraktade egenskaper. Här erbjuds en solig balkong högt upp i sydväst, fungerande öppen spis samt en mycket låg månadsavgift i en skuldfri och välskött bostadsrättsförening. Föreningen har dessutom en fantastiskt fin gemensam takterrass med grillmöjligheter, gott om plats för sociala tillställningar och vidsträckt utsikt med glimt av vatten.
Lägenheten är belägen högt upp på våning fyra och har stora fönsterpartier i två väderstreck som ger ett generöst och härligt ljusinsläpp. Vardagsrummet är rymligt och lättmöblerat med plats för både soffgrupp och matplats. Det finns en öppen spis som är fullt fungerande och bidrar till en varm och trivsam känsla. Från vardagsrummet nås även balkongen i väster som har sol från lunch och trevlig utsikt över grönskan.
Köket är funktionellt och erbjuder goda arbetsytor samt bra förvaring. Här finns även plats för matbord och två fönster som ger ett fint ljus och en fri utsikt. Badrummet är stilrent inrett med ljusgrå klinker och kaklade väggar i vitt och grått.
Sovrummet är rofyllt och rymligt med plats för dubbelsäng samt en praktisk garderobsvägg. Hallen erbjuder ytterligare förvaring genom inbyggda garderober. Till lägenheten hör dessutom två externa förråd – ett vindsförråd samt ett källarförråd.
Här bor du i ett lugnt och grönt område med fastigheten indragen en bra bit från gatan. Omgivningarna erbjuder närhet till både vatten och natur med promenadavstånd till Rålambshovsparken, Norr Mälarstrands strandpromenad, Fredhälls badklippor samt Riddarfjärden.