Logotyp av Innerstad Mäkleri
Logotyp av Innerstad Mäkleri

Drottningholmsvägen 78

Kungsholmen, Stockholms kommun

Visa på karta

3 950 000 kr

3 500 000 kr+13 %

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    35 m²
    Våning
    2, hiss finns
    Avgift
    2 557 kr/mån
    Driftkostnad
    7 620 kr/år

Byggår
1926
Förening
BRF Silverfasanen 3
Energiklass
D
Pris/m²
112 857 kr/m²
Premium
Hiss
Juridisk person ok och fri uthyrning. Nu ges möjligheten att förvärva denna stilrena och moderna 20-talsbostad på Drottningholmsvägen med närhet till populära Rålambshovsparken och Thorildsplan precis utanför dörren. Här bor ni i en modern bostad med öppen planlösning mellan kök och vardagsrum samt separat sovrum där båda rum har fönster i söderläge och utsikt över Konradsbergsparkens grönska. Bostaden håller hög standard rakt igenom där kök och badrum är moderniserade samt stambytta år 2018–2019. Vacker färgpalett på väggar och golv genomgående i samtliga rum av bostaden och med generösa sociala ytor och rikligt med ljusinsläpp ifrån stora fönsterpartier med djupa nischer. Bostaden har många eftertraktade attribut såsom generösa fönsterpartier, väl tilltagen takhöjd, platsbyggd förvaring samt spröjsade fönster. Det här är ett hem som andas moderna materialval som är hållbara över tid, vackert genomgående trägolv, ytskikt målade sedan 2023 och exklusiva detaljer i kök. Sammantaget ett ljust och genomgående drömhem på Kungsholmen med närhet till natur såväl till all tänkbar service såsom restauranger, butiker gym och kommunikationer.