Logotyp av Bjurfors Kungsholmen
Logotyp av Bjurfors Kungsholmen

Kungsholms hamnplan 3B

Kungsholmen - Norr Mälarstrand, Stockholms kommun

Visa på karta

3 649 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    32 m²
    Våning
    0,5 av 5, hiss finns
    Avgift
    1 349 kr/mån
    Driftkostnad
    8 736 kr/år

Byggår
1911
Förening
BRF Pärmen
Pris/m²
114 031 kr/m²
Premium
Hiss
- Skuldfri förening som äger marken - Exceptionellt låg månadsavgift (1 349 kr) - Separat sovrum – ovanligt för ytan - Effektiv och genomtänkt planlösning - 3m i takhöjd! - Attraktiv adress med närhet till vatten och grönområden - Snickarverkstad/Hobbyrum i föreningen Välkommen till en sällsynt möjlighet att förvärva en kvadratsmart och stilfull bostad på attraktiva Kungsholms Hamnplan. Denna välplanerade lägenhet om 32 kvm och 2 rum erbjuder en perfekt kombination av sekelskiftescharm och moderna bekvämligheter – ett hem som verkligen sticker ut. Här bor du på ett oslagbart läge, endast ett stenkast från Riddarfjärdens glittrande vatten och de vackra promenadstråken längs Norr Mälarstrand. Området är ett av Kungsholmens mest eftertraktade, med närhet till både stadspuls, grönska och vatten. 10 min till city , med närhet full kommunikation centralen. Närmast T banan till Rådhuset. Buss 3 Bostaden präglas av en trivsam atmosfär med fina detaljer och smart planlösning som maximerar varje kvadratmete samt 3 meter i takhöjd vilket skapar extra rymd. Köket är fullt utrustat med moderna vitvaror och erbjuder goda förvaringsmöjligheter. Vardagsrummet som är i öppenplanlösning mot kök ger plats för både matgrupp och soffhörna, medan sovrummet skapar en avskild plats med plats för 160 säng . Badrummet är fräscht och inrett med dusch. Föreningen är mycket stabil med låg belåning och äger marken – en trygg investering för framtiden. Här finns en grönskande innergård med blommor och porlande fontän för medlemmarna att njuta av. Detta är ett hem för dig som söker något utöver det vanliga – en perfekt kombination av charm, funktion och ett svårslaget läge. Välkommen att uppleva denna bostad på plats! Anmäl er på objektet! Mäklare - Åsa Danielsson 0708 811277