Logotyp av Lundin Fastighetsbyrå
Logotyp av Lundin Fastighetsbyrå

Kristinehöjdsgatan 7

Johanneberg, Göteborgs kommun

Visa på karta

2 990 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    47 m²
    Våning
    5 av 6, hiss finns
    Avgift
    3 553 kr/mån
    Driftkostnad
    4 140 kr/år

Byggår
1935
Förening
BRF Kristinehöjdsgatan 7
Energiklass
D
Pris/m²
63 617 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Upptäck tvåan på sjätte våningen i en charmig byggnad från 1935, perfekt belägen nära Korsvägen och Chalmers. Här bor man med härligt ljusinsläpp tack vare det höga läget i huset och på balkongen kan man njuta av många soltimmar. Bostaden präglas av generös takhöjd, klassisk fiskbensparkett och nymålade väggar tillsammans med detaljer som takrosett och gedigna fönsterbänkar i natursten. Trivsamma sällskapsytor med vardagsrum och kök i öppet samband och avskilt sovrum med fönster. Här bor man väldigt lugnt och tyst - både i huset och på gatan. Tryggt boende i en stabil, engagerad och ansvarsfull förening. Lugnt område endast en kort promenad bort från stadens puls och med alla bekvämligheter som gym, matbutiker, restauranger och kommunikationer runt hörnet.
Läs mer hos mäklaren
Logotyp av Lundin Fastighetsbyrå
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Lägenhetsmäklare

Guldhemmet 2025

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

BRF Kristinehöjdsgatan 7

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling