Logotyp av SkandiaMäklarna Älvsjö/Årsta
Logotyp av SkandiaMäklarna Älvsjö/Årsta

Harpsundsvägen 78

Högdalen, Stockholms kommun

Visa på karta

2 550 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    59 m²
    Våning
    6 av 10, hiss finns
    Avgift
    6 027 kr/mån
    Driftkostnad
    11 484 kr/år

Byggår
2012
Förening
BRF Högdalstorget I
Energiklass
D
Pris/m²
43 220 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till denna ljusa och välplanerade tvåa om 59 kvm - ett hem att trivas i från första stund! Här möts du av ett fantastiskt ljusinsläpp från generösa fönsterpartier som ger en luftig och inbjudande atmosfär i hela bostaden. Planlösningen är genomtänkt med väl tilltagna ytor som gör det enkelt att möblera efter egna önskemål. Det rymliga vardagsrummet blir en naturlig samlingsplats med tillgång till den soliga balkongen i eftertraktat söderläge - perfekt för avkoppling i solen, trevliga middagar eller en kopp kaffe under varma dagar. Sol större delen av dagen. Köket erbjuder gott om arbetsyta och förvaring samt matplats för a 4-6 personer. Sovrummet är rofyllt med plats för både säng, skrivbord och förvaring. Här har du ingång till egen klädkammare/förråd perfekt att ha nära till hands. Det stora badrummet ger extra komfort i vardagen och bidrar till bostadens generösa känsla. Tvättmaskin. God standard. Bostaden, som uppfördes 2012, håller ett genomgående fräscht skick med moderna materialval. Föreningen erbjuder goda parkeringsmöjligheter med totalt 37 platser, varav 4 st är handikapplatser. Dessutom äger föreningen marken och har intäkter från uthyrning av butikslokaler, vilket stärker föreningens ekonomi. Högdalen är ett trivsamt och växande område som kombinerar närhet till natur med ett bekvämt vardagsliv. Här finns ett bra serviceutbud med butiker, restauranger och goda kommunikationer som tar dig smidigt in till city. Detta är ett hem för dig som söker en ljus, välplanerad och trivsam bostad med det lilla extra! Varmt välkommen att kontakta mäklaren för mer info!