Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan

Hjortmossegatan 147

Hjortmossen, Trollhättans kommun

Visa på karta

1 050 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    56 m²
    Våning
    3 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    4 057 kr/mån
    Driftkostnad
    6 576 kr/år

Förening
Riksbyggen BRF Trollhättehus nr 7
Energiklass
E
Pris/m²
18 750 kr/m²
Premium
Balkong
Missa inte denna genomgående fina tvåa med balkong! Bostaden erbjuder ljusa rum tack vare fönster åt två väderstreck och fin, insynsskyddad utsikt. Lägenheten är välplanerad och större renoveringar genomfördes 2025, vilket ger genomgående bra standard. Vid entrén möts ni av en rymlig hall med god förvaringsmöjlighet via inbyggda garderober och i anslutning ligger det fräscha och ljusa badrummet som är förberett för tvättmaskin. Köket är nyrenoverat 2025 i stilren design och med plats för matbord. Bostadens tilltagna vardagsrum med utgång till den fantastiska balkongen är en given mittpunkt med möjlighet till socialt umgänge med vänner och familj. Balkongen har utrymme för utemöbler och här kan ni njuta av lugnet och den trevliga innergården. Vidare finns ett stort sovrum med möjlighet till extra förvaringsmöbel. Bostaden är belägen med cykelavstånd till centrum samt med kort gångavstånd till buss-kommunikationer som bl.a. tar dig till Högskolan Väst och resecentrum på endast några minuter. Bussarna går med täta avgångar även under kvällar och helger. Strategiskt läge med att enkelt kunna ta sig ut på E45:an med bil och bra förbindelser till Göteborg. I närheten finns både mataffär, pizzeria och fina promenadstråk. Bland annat ligger Trollhätte Kanal med promenadavstånd och erbjuder vacker natur samt sevärdheter som slussarna. I området ligger även Hjortmosseparken på vägen in mot centrum. Stabil och omtyckt förening med härlig innergård där ni kan umgås med vänner och grannar samt med möjlighet att grilla under sommaren. Välkommen på visning!