Logotyp av Fastighetsbyrån Göteborg - Hisingen
Logotyp av Fastighetsbyrån Göteborg - Hisingen

Litteraturgatan 216

Hisings Backa, Göteborgs kommun

Visa på karta

2 095 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    55,6 m²
    Våning
    5 av 5, hiss finns
    Avgift
    3 814 kr/mån
    Driftkostnad
    4 684 kr/år

Byggår
2019
Förening
Riksbyggen BRF Nils Holgersson i Göteborg
Energiklass
D
Pris/m²
37 680 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till ett stilrent och modernt hem högst upp i huset på populära Litteraturgatan! Denna ljusa tvåa erbjuder en genomtänkt planlösning, stora fönsterpartier och en balkong i soligt sydvästläge med härlig utsikt. Bostaden präglas av moderna materialval, öppen planlösning mellan kök och vardagsrum samt goda förvaringsmöjligheter. Här bor du i en välskött förening med hiss, nära grönområden, service och mycket goda kommunikationer som tar dig till centrala Göteborg på ca 10 minuter. Ett hem att trivas i!
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

Riksbyggen BRF Nils Holgersson i Göteborg

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling