Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falun
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falun

Herrhagsvägen 9B

Herrhagen, Falu kommun

Visa på karta

1 395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    65,5 m²
    Våning
    7 av 8, hiss finns
    Avgift
    5 010 kr/mån
    Driftkostnad
    3 300 kr/år

Byggår
1969
Förening
Riksbyggen BRF Falunhus nr 11
Energiklass
C
Pris/m²
21 298 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
PÅ VÅNING 7 AV 8 – MED HISS, INGLASAD BALKONG OCH FANTASTISK UTSIKT! Välkommen till denna välplanerade och ljusa tvårumslägenhet om 65,5 m² – ett hem som verkligen har det lilla extra. Här bor du näst högst upp i huset med ett härligt ljusinsläpp från flera väderstreck och en vidsträckt vy över kullar och trädtoppar som måste upplevas på plats. Bostaden erbjuder en genomtänkt planlösning med generösa sällskapsytor och en trivsam atmosfär. Det nyrenoverade köket från 2023 är både stilrent och funktionellt med gott om arbetsyta och en rymlig matplats för trevliga middagar. Vardagsrummet är stort och lättmöblerat, och härifrån når du den inglasade balkongen i bästa sydvästläge – en perfekt plats att njuta av både eftermiddags- och kvällssol i lugn och ro. Sovrummet har bra storlek med plats för både säng och förvaring och stort badrum med kakel, klinker samt tvättmaskin. Förvaringsmöjligheterna är mycket goda och gör vardagen smidig. Här bor du bekvämt med det mesta du kan önska – nära både stadspuls och natur. Centrum nås på cirka 20 minuters promenad, samtidigt som du har sjö, skog och fina strövområden alldeles inpå knuten. Bo lugnt och trivsamt i en populär och välskött förening med närhet till all service. Föreningen uppskattas av alla åldrar och erbjuder en grön och inbjudande innergård med sittplatser, grillplats, boulebana, lekplats och fotbollsplan. I området finns även livsmedelsbutik, pizzeria och gym. För den som gillar friluftsliv ligger elljusspår, löpslingor och skidspår mot Stångtjärn alldeles i närheten. Under sommaren bjuder Stångtjärn på fina bad- och fiskemöjligheter. Ett hem som kombinerar högt läge, modern standard och naturnära omgivningar – här är det bara att flytta in och börja trivas!