Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Helsingborg
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Helsingborg

Ringstorpsvägen 32

Helsingborg, Helsingborgs kommun

Visa på karta

2 195 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    77 m²
    Våning
    2 av 10, hiss finns
    Avgift
    5 022 kr/mån
    Driftkostnad
    11 472 kr/år

Byggår
2018
Förening
BRF Castor 1
Energiklass
C
Pris/m²
28 506 kr/m²
Premium
Hiss
Här kliver du in i ett hem som direkt känns både rymligt och inbjudande. På 77 kvadratmeter bor du i ett stilrent hus från 2018, belägen i omtyckta Ringstorp. Lägenheten har blivit väl omhändertagen av nuvarande ägare som är den enda som bott i bostaden. Bostaden bjuder på en öppen och social planlösning där kök, matplats och vardagsrum smälter samman i en ljus och harmonisk helhet. Här finns gott om plats för både vardagsliv och sociala stunder – oavsett om det handlar om middagar med vänner eller lugna kvällar hemma. Från sovrummet når du den inglasade balkongen, som fungerar som ett extra rum större delen av året. Här kan du njuta av både morgonkaffet och sena kvällar i en skyddad och trivsam miljö. Sovrummet är generöst tilltaget med plats för dubbelsäng och bra förvaringsmöjligheter. Lägenheten genomsyras av moderna materialval och en stilren känsla som gör det enkelt att flytta in och direkt känna sig hemma. Från sovrummet når du en rymlig klädkammare med plats för massor av förvaring. Det helkaklade badrummet är både praktiskt och fräscht, utrustat med egen tvättdel som underlättar vardagen. Ringstorp har under de senaste åren utvecklats till ett attraktivt område där du bor med närhet till både stadens puls och grönskande omgivningar. Här finns service, butiker och goda kommunikationer som förenklar vardagen. Ett hem med rymd, ljus och det lilla extra – varmt välkommen att upptäcka det på plats. Bli en stark köpare! Förbered dig som potentiell köpare så mycket du kan, dvs ha alla frågor och förutsättningar rörandes er finansiering av eventuellt köp klart innan budgivningen sätter igång; * Prata med din bank angående lånelöfte eller fråga oss; Jag/vi ber gärna våra bankkontakter att ringa upp dig med ett bra erbjudande! * Äger du ditt nuvarande boende / Behöver du sälja för att kunna köpa ett nytt? Jag hjälper dig gärna med en värdering och/eller att lägga upp en plan för din försäljning!