Logotyp av LF Fastighetsförmedling Avesta-Hedemora
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Avesta-Hedemora

Östra järnvägsgatan 20A

Hedemora, Hedemora kommun

Visa på karta

460 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    53 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 013 kr/mån

Byggår
1942
Förening
BRF Renen
Pris/m²
8 679 kr/m²
Premium
Balkong
Varmt välkomna till denna unika tvåa som kombinerar klassisk charm med modern bekvämlighet. Här möts tidstypiska originaldetaljer och stilfulla materialval i en bostad som genomsyras av trivsel och karaktär. Det inbjudande vardagsrummet är hemmets hjärta med vacker fiskbensparkett, en stämningsfull öppen spis och direkt tillgång till den generösa balkongen i soligt läge, en underbar plats för avkoppling och sociala stunder. Mysigt sovrum som erbjuder gott om förvaring i inbyggda garderober, samtidigt som den klassiska fiskbensparketten som ger rummet en härlig karaktär. Köket är välplanerat och rymmer matplats för upp till fyra personer, perfekt för både vardag och fest. Det stambytta badrummet bjuder på klinkergolv, helkaklade väggar, skön golvvärme samt förberett för tvättmaskin. Med ett fantastiskt läge, bara ett stenkast från tågstationen bor du bekvämt med utmärkta kommunikationer och närhet till stadens utbud.Hjärtligt välkomna till visning. Hedemora har den lilla stadens stora fördelar. Centrum präglas av lugna, småskaliga boendemiljöer och trivsam handel runt Åsgatan och Hökartorget. Här har du förstås nära till affärer, restauranger och kaféer, Vasahallens badhus, bibliotek och annan offentlig service – och nära till skolor och förskolor. Vackra gamla innergårdar varvas med 1950-talsatmosfär. Stanna gärna upp på Stora Torget, en torg- och marknadsplats för södra Dalarna redan på medeltiden. Det tar högst 5 minuter att promenera till de stora livsmedelshallarna nära riksväg 70, och numera finns också matvarubutiker längs Åsgatan. Dessutom hittar du mycket grönska över allt i närmiljön, med parker, trädgårdar och små sjöar. För dig som gillar motion och natur ligger Stadsberget och Brunnsjöberget högst ett par kilometer bort. ”Fågelsjön” Hovran nere vid Dalälven har högklassiga våtmarker och strövområden. Och med tåg tar det faktiskt mindre än 2 timmar till Arlanda och Stockholmsområdet när du behöver omväxling.