Logotyp av Fastighetsbyrån Hässelby/Vällingby/Spånga
Logotyp av Fastighetsbyrån Hässelby/Vällingby/Spånga

Blomsterkungsvägen 116D

Hässelby Norra Villastad, Stockholms kommun

Visa på karta

1 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    45,8 m²
    Avgift
    3 646 kr/mån
    Driftkostnad
    4 500 kr/år

Byggår
2019
Förening
BRF Kronbladet 1
Energiklass
C
Pris/m²
34 825 kr/m²
Premium
Uteplats
Välplanerad lägenhet 2 ROK om 45,8 kvm med uteplats och stora fönsterpartier! Unna dig lyxen av att flytta in i denna fina nyproducerade bostad. Materialvalen är genomgående stilrena och neutrala för att ge plats för din personliga stil. Den västvända, generösa altanen har eftermiddags- och kvällssol. Köket är från HTH och fullt utrustat. Badrummet är stort och fräscht med kombimaskin (TM/TT). Hallen erbjuder goda förvaringsmöjligheter i form av platsbyggda garderober. Ett ljust sovrum med fasta garderober. Lägenheten ligger i ett trevligt villa- och radhusområde. Föreningen disponerar över 28 parkeringsplatser, fri parkering finns i närområdet. Gemensam tvättstuga finns. Bergvärme. I Brf Kronbladet 1 bor du i den bästa av två världar med närhet till både storstad (endast 15 km till City) och natur. I närområdet finns mycket goda kommunikationer. Närmsta busshållsplats ligger på Knäckepilsgränd, dit är det ca 30 meter. Med buss 541 eller 518 tar det ca 20 minuter till Barkarby station och fortsätter du färden med 518 tar du dig till Kista galleria på totalt ca 32 minuter. Från Barkarby station tar det ca 16 min till Stockholms central med pendeltåg. Med buss 541 och 518 i motsatt riktning tar du dig till Vällingby C på ca 16 min. Tunnelbanans gröna linje tar sedan ca 28 minuter till Stockholms central. Från Vällingbys bussterminal går 11 olika busslinjer. För den motionsintresserade finns ett nybyggt utegym ca 200 m från bostaden, närhet till Viksjö Golfklubb och Hässelby Golf samt närhet till motionsspår i Lövsta och för den badsugne finns Lövsta badet bara ett stenkast bort.