Logotyp av LF Fastighetsförmedling Vällingby
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Vällingby

Blomsterkungsvägen 116A, 3tr

Hässelby Norra Villastad, Stockholms kommun

Visa på karta

2 290 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    59,5 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns
    Avgift
    4 862 kr/mån
    Driftkostnad
    3 000 kr/år

Byggår
2019
Förening
BRF Kronbladet 1
Energiklass
E
Pris/m²
38 487 kr/m²
Balkong
Hiss
Välkommen till en gavel-2:a där ljuset och läget gör avtryck direkt. Högst upp i huset, med ett lugnt och ostört läge, bor du här i en bostad som kombinerar stilrena materialval med en planlösning som verkligen fungerar i vardagen. Bostaden präglas av en modern och enhetlig känsla, med neutrala materialval som gör det enkelt att sätta sin egen prägel. Vardagsrum och kök ligger i en öppen planlösning som skapar en social och luftig yta, där ljuset från flera väderstreck får ta plats. Köket från HTH är fullt utrustat med goda arbetsytor och en stilren utformning som smälter in i helheten. Det rymliga sovrummet rymmer utan problem en dubbelsäng och kompletterande möblemang, medan hallen erbjuder bra förvaring redan från första steget in. Badrummet är helkaklat i en modern färgsättning med mörkt klinker och vitt kakel. Den inglasade balkongen blir ett naturligt extrarum – lätt att möblera och med ett härligt solläge som gör den användbar stora delar av året. Två tillhörande förråd ger extra förvaringsmöjligheter, och helheten är genomgående välskött – här är det bara att flytta in och trivas. Här bor du i ett lugnt och trivsamt villaområde med närhet till både natur och stad. Endast cirka 15 km till Stockholms city, samtidigt som du har grönområden och rekreation runt hörnet. Kommunikationerna är smidiga med busshållplats precis intill bostaden, som tar dig vidare till Vällingby Centrum eller Hässelby Strand och tunnelbanans gröna linje, med cirka 25 minuter in till city. För den som föredrar pendeltåg finns även goda förbindelser mot Barkarby och Spånga. För dig som gillar ett aktivt liv finns ett utegym i närheten, golfbanor i både Hässelby och Viksjö, fina motionsspår i Lövsta samt badmöjligheter vid Lövstabadet – allt inom bekvämt avstånd.