Logotyp av Bjurfors Hammarby/Skarpnäck & Farsta
Logotyp av Bjurfors Hammarby/Skarpnäck & Farsta

Hasselquistvägen 1

Hammarbyhöjden, Stockholms kommun

Visa på karta

2 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    49 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 451 kr/mån
    Driftkostnad
    7 200 kr/år

Byggår
1938
Förening
BRF Nattsländan 3
Energiklass
G
Pris/m²
61 122 kr/m²
Premium
Välkommen till denna underbara 2:a med bevarad 30 tals charm och fina detaljer som speglade dörrar, högt till tak och fina fönsterbrädor. Detta är ett hem för den kräsne. Det är bara att flytta in. Föreningen på Hasselquistvägen är en av områdets mest välmående som äger sin mark, har låg belåning och med många av de stora renoveringarna gjorda. Entrén till huset nås via den trevliga baksidan när en fin grillplats finns för föreningens medlemmar och är är mycket uppskattad. Bostaden ligger dessutom i ett mycket lugnt och skyddat läge där man inte har insyn från gatan samt att man från köket har en helt fri vy över en trevlig park och lugn innergård. Mycket trevlig planlösning med otroligt välutnyttjade kvadratmetrar och lägenheten är genomgående vilket bidrar till ett fint ljusinsläpp. Här bor man på eftertraktad adress i hjärtat av Hammarbyhöjden med kort gångavstånd till Hammarbyhöjdens centrum på Finn Malmgrens plan med dess service och T-bana. Det är även mycket nära till Skärmarbrink där två tunnelbanelinjer trafikerar. Underbara Nackareservatet börjar en bit bort med dess badsjöar, motionsslingor och golfbana och en kort promenad tar er till härliga Hammarbybacken med utförsåkning vintertid. Det är även cykelavstånd till Södermalms puls. Varmt välkommen att boka dig på visning!
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

BRF Nattsländan 3

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling