Logotyp av BOSTHLM
Logotyp av BOSTHLM

Sparbanksvägen 78A

Hägerstensåsen, Stockholms kommun

Visa på karta

2 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    59 m²
    Avgift
    4 902 kr/mån
    Driftkostnad
    3 600 kr/år

Byggår
1945
Förening
BRF Obligationen 5
Energiklass
F
Pris/m²
50 763 kr/m²
Premium
Uteplats
* Vattenburen golvvärme & generös takhöjd * Stora fönster med härligt ljusinsläpp * Uteplats om ca 15 kvm i soligt läge * Smarta förvaringslösningar & källarförråd * Social öppen planlösning mellan kök & vardagsrum * Badrum med både tvättmaskin och torktumlare * Bredband (1000/1000) ingår i avgiften * Fönster i två väderstreck ger fint ljusflöde * Gemensam gård med grillplats i grönskande miljö * Nära tunnelbana, buss & ICA Hägerstensåsen * Populära restauranger, caféer & träningsmöjligheter (SATS, Klättercenter) * Kort avstånd till Liljeholmstorget Galleria * Vintervikens promenadstråk & badplatser runt hörnet * Smidig anslutning till större vägnät Wow! Fantastisk studiolägenhet med underbar uteplats. Som ett radhus mitt i populära Hägerstensåsen nära såväl naturen som kommunikationer, restauranger och affärer. Lägenheten har hög materiell standard och genomgående gott skick. Tack vare gigantiska fönsterpartier och en rejäl takhöjd om ca 3 meter så upplevs lägenheten väldigt luftig och ljus. Socialt kök där det även ryms en stor matplats. Sovrum som delas av med trendiga industriglasväggar vilket låter ljuset från två håll flöda genom lägenheten. Stort och lyxigt badrum med golvvärme och såväl tvättmaskin som torktumlare. I hela lägenheten ligger ett snyggt parkettgolv med vattenburen golvvärme. Till lägenheten hör ett förråd. Brf Obligationen 5 erbjuder en välskött fastighet med bland annat gemensam tvättstuga i källaren samt tretton parkeringsplatser. Medlemmarna har även tillgång till en trivsam innergård med utemöbler och grillplats – perfekt för sommarkvällar. Föreningen genomgick en totalrenovering 2007–2008 vilket gör att större åtgärder inte är aktuella inom överskådlig tid. Under de senaste åren har både fönstren renoverats och fastigheten anslutits till TV och bredband (1000/1000) via Viasat, något som ingår i månadsavgiften. På bekvämt promenadavstånd finns ICA Hägerstensåsen, flera populära restauranger och caféer samt smidiga kommunikationer med både tunnelbanans röda linje och buss. I närheten väntar även natursköna Vinterviken med trädgårdscafé, restaurang, promenadstråk längs vattnet och inbjudande klippbad. Här bor ni nära det mesta ni kan önska, samtidigt som city nås enkelt med cykel.