Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Borlänge
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Borlänge

Sturegatan 16

Hagalund, Borlänge kommun

Visa på karta

995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    64,6 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 241 kr/mån
    Driftkostnad
    2 400 kr/år

Byggår
1957
Förening
BRF Sturegården
Pris/m²
15 402 kr/m²
Premium
Välkommen till Sturegatan 16 i Borlänge – en riktig renoveringsdröm för dig som vill skapa ett hem helt efter egen smak och stil. Högst upp i huset, utan granne ovanför, väntar denna rymliga tvåa om 64,6 kvm med fint ljusinsläpp, fri utsikt och en härlig balkong i soligt söderläge. Här är grunden redan lagd. Badrummet är stambytt och renoverat under 2016/2017, vilket ger en trygg och bekymmersfri start. Det innebär att det är den roliga delen som återstår – att förvandla kök och ytskikt till något som speglar just din vision. Oavsett om du drömmer om ett modernt, stilrent kök eller en mer klassisk och ombonad känsla finns här alla möjligheter att skapa något riktigt personligt. Bostaden erbjuder generösa ytor med ett stort vardagsrum som förlängs av balkongen i söderläge – en perfekt plats för morgonkaffet, odlingar eller avkoppling i solen. Sovrummet är rymligt och lättmöblerat med goda förvaringsmöjligheter. Planlösningen är väl genomtänkt och ger en luftig känsla genom hela hemmet. Du bor i en attraktiv och välskött förening med mycket låg månadsavgift, vilket ger ett ekonomiskt fördelaktigt boende både nu och på sikt. Läget är centralt men samtidigt lugnt, med närhet till stadens utbud av service, restauranger och kommunikationer. Detta är en bostad med stor potential – en dröm för dig som vill renovera från grunden och samtidigt bo högst upp i huset med solig balkong och låg avgift. Här har du chansen att skapa ditt eget drömhem på bästa läge.
Läs mer hos mäklaren