Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falun
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falun

Hagagatan 13A

Haga, Falu kommun

Visa på karta

1 375 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    54 m²
    Våning
    2, hiss finns
    Avgift
    4 007 kr/mån

Byggår
1947
Förening
BRF Haga 1
Energiklass
D
Pris/m²
25 463 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
TRIVSAM 2:A MED HISS! Kök med gott om skåp och plats för rejält matbord. Vardagsrum med parkettgolv där ni finner utgång till stor balkong i bästa sydväst läge och utsikt över den fina innergården. Bra sovrum med inbyggda garderober. Badrum med våtrumsmatta och kakel. Bostaden tillhör den stabila och välskötta föreningen Brf Haga 1, som erbjuder uppskattade gemensamhetsutrymmen såsom övernattningslägenhet, bastu, enklare träningsrum och hobbyrum. Den trevliga innergården fungerar som en gemensam oas med vackra planteringar, flera sittplatser, utegrill och lekplats. Här bor ni i ett mycket attraktivt och omtyckt läge med gångavstånd till idrotts- och friluftsmöjligheter vid Lugnets sportanläggning, Högskolan Dalarna och Falu lasarett. Även Faluns centrum nås enkelt med sitt utbud av shopping, restauranger och nöjen. En kort promenad tar er till Kålgården med parkmiljö, lekplats, utegym, minigolf och fina promenadstråk längs sjökanten. I närområdet finns mataffär Willys ca 950 meter bort, gym, restaurang och vårdcentral, vilket gör vardagen enkel och bekväm. Ett trivsamt, lättillgängligt och välbeläget hem med låg avgift – varmt välkommen på visning.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Haga 1

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling