Logotyp av LF Fastighetsförmedling Farsta
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Farsta

Cirkelvägen 4

Gubbängen, Stockholms kommun

Visa på karta

2 500 000 kr

1 995 000 kr+25 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    52 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 091 kr/mån
    Driftkostnad
    3 000 kr/år

Byggår
1947
Förening
Riksbyggen BRF Stockholmshus nr 27
Energiklass
C
Pris/m²
48 077 kr/m²
Premium
Balkong
Bevarade originaldetaljer - Stambytt 95 - Växthus - Parkeringsplats med kort kö - Solig balkong Välkommen till Cirkelvägen 4 och denna fantastiska 2:a på 52 kvm med många bevarade originaldetaljer. Bostaden är renoverad med omsorg för att behålla 50- talskänslan där orignalkök möter nya uppgraderade vitvaror samt ett tidstypiskt rutat golv i svart och vitt. Bevarat originalgolv i vardagsrum samt bevarade innerdörrar samt fönsterbrädor av kolmårdsmarmor. Stort vardagsrum samt ett väl tilltaget sovrum i anslutning till klädkammare med bra förvaringsmöjligheter. En balkong i bästa västerläge vilket innebär sol från tidig förmiddag till sen kväll. Helkaklat badrum samt klinker som stambytes 1995. I föreningen finns även ett växthus som kan nyttjas av de boende i anslutning till en gemensam och mysig uteplats med grillmöjligheter. I övrigt tillhandahåller föreningen både garage- och parkeringsplats. Bostaden ligger på lugn gata med endast några minuters promenad till Gubbängens centrum med all den närservice som behövs, intill centrum återfinns stora Gubbängsfältet, utmärkt för promenader, rekreation, cirkus och stora loppisdagar. I närområdet finns teater, idrottsplats, simhallar och gym, white-guide caféer och mysiga kvarterskrogar. Nyligen har även glassbaren Morelliamo öppnat, perfekt för varma sommardagar samt det populära och kända konditoriet BAK. I området finns också ett flertal skolor bl.a Gubbängens grundskola och Engelska skolan (grundskola) samt Lövlunda förskola. Här stannar tunnelbanans gröna linje och på ca 12 minuter är du på söder och har tillgång till SOFO:s mysiga kvarter. Inom några minuters gångavstånd har du även en busshållplats vid Söndagsvägen. Åt andra hållet två stationer bort finner man Farsta Centrum, där du hittar ett stort köpcentrum med bl.a. ICA Kvantum. Cykelavstånd till natur- och grönområden samt flera trevliga badplatser som exempelvis härliga Drevviken eller Magelungen för ett sommardopp.