1/35

3 895 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
45 m²
Våning
5 av 5, hiss finns
Avgift
4 441 kr/mån
Driftkostnad
5 974 kr/år
Byggår
2017
Förening
BRF Kanotbryggan
Energiklass
B
Pris/m²
86 556 kr/m²
Antal besök
1708
Premium
Balkong
Hiss
På attraktiva Bryggvägen 17 i charmiga Gröndal väntar denna välplanerade tvåa om 45 kvm - ett hem som kombinerar stilren design med ett svårslaget läge nära både stad och natur, med vattnet som granne. Bostadens kronjuvel är den generösa balkongen om ca 10 kvm i bästa sydvästläge. Här njuter du av sol från eftermiddag till kväll, med möjlighet att grilla och bjuda in till långa, ljumna sommarkvällar med utsikt över lummig grönska och glittrande vatten. Invändigt möts du av en luftig atmosfär tack vare den väl tilltagna takhöjden och den öppna planlösningen som binder samman kök och vardagsrum på ett socialt och inbjudande sätt. De stora fönsterpartierna släpper in rikligt med ljus och ramar in den fantastiska utsikten - en levande tavla som skiftar med årstiderna. Köket och badrummet håller en lyxig standard med moderna materialval och stilrena detaljer - här är det bara att flytta in och börja trivas från första stund. Förvaringsmöjligheterna är generösa och smart planerade, vilket gör det enkelt att hålla ordning och skapa ett harmoniskt hem - bostaden disponerar även ett större källarförråd.
Föreningen är välskött och äger dessutom marken, vilket ger en trygg och stabil ekonomi. Det finns även garage i huset för extra bekvämlighet, en "bilsnurra" placerar bilen på rätt plats och du tar dig enkelt härifrån till hissen mot bostaden. Möjlighet till grönt bolån erbjuds hos vissa banker då huset har miljöklassats som ett "B".
Läget är svårslaget med närhet till både goda kommunikationer och natursköna områden. Promenera ner till Mälaren för ett morgondopp eller utforska Vinterviken med sina vackra promenadstråk, caféer och grönområden - allt inom bekvämt avstånd från din ytterdörr.