Logotyp av SkandiaMäklarna Uppsala
Logotyp av SkandiaMäklarna Uppsala

Råbyvägen 55G

Gränby, Uppsala kommun

Visa på karta

1 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    53 m²
    Våning
    5 av 5, hiss finns
    Avgift
    4 155 kr/mån

Byggår
2017
Förening
BRF Konstnären 1
Energiklass
D
Pris/m²
31 981 kr/m²
Balkong
Hiss
/ HÖGST UPP / FRI UTSIKT / INSYNSKYDDAT / CITY NÄRA OCH NÄRHET TILL NATUR / Välkommen till Råbyvägen 55 E och brf Konstnären! Denna moderna 2:a finner du i snabbt växande Gränby! Med sina 53 kvm visar bostaden upp sin öppna planlösning mellan kök/allrum och sovrummet vetter mot föreningens innergård. Bostaden ligger högst upp i huset på våning 5 med fönster i två väderstreck som ger fint ljusinsläpp. Genomgående stilren lägenhet med vita ytskikt och parkettgolv. Allt bra skick då byggnaden är nyproducerad 2017! Våning 6 är det endast vindsförråd. Innanför säkerhetsdörren når du den välorganiserade entrén med plats för avhängning och extra förvaring i garderober. Vidare till vänster finner du ett kök i modernt utförande med plats för matbord invid fönster. Det stilrena köket har även en köksö och är utrustat med induktionshäll, inbyggnadsugn, diskmaskin, kyl/frys. Vidare i rummet finns bra utrymme för möblemang av vardagsrumsmöbler. Allrummet har stora fönsterpartier som gör rummet ljust och bidrar till att bostaden får en härlig atmosfär, här når du även lägenhetens mysiga balkong som är högst upp vilket ger en fantastisk känsla. Sovrummet har bra ljusinsläpp, plats för klädförvaring i garderober och via sovrummet , högt och insynsskyddat läge, som vetter mot innergården. Det rymliga badrummet är helkaklat med klinker på golv och har härlig golvvärme. Även utrustat med egen tvättmaskin samt torktummlare! Läget är suveränt med närhet till en mängd attraktiva bekvämligheter och fritidsaktiviteter. Sportentusiaster kan glädjas åt närheten till IFU Arena och Uppsala ishall, medan shoppingälskare har Uppsalas största köpcentrum, Gränby Köpstad, inom gångavstånd. Här finner du allt från butiker och restauranger till utmärkt service. I området planeras dessutom en framtida badanläggning och ishall för ytterligare nöjen. För den som pendlar eller vill ha smidiga kommunikationer är detta boende en dröm. Med cykel når du Uppsala centrum på cirka 10 minuter, och stadsbussar med täta avgångar stannar precis utanför huset. Dessutom har du snabb anslutning till E4, vilket gör resan enkel och effektiv. **Gör en intresseanmälan redan idag, lägenheten kan komma att säljas före ordinarie visning!** Kontakta ansvarig mäklare Benjamin Alizadeh för mer information, 0736265258.