Logotyp av Kvarteret Mäkleri
Logotyp av Kvarteret Mäkleri

Hedtångsvägen 31 A

Göteborgs kommun

Visa på karta

2 990 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    58 m²
    Våning
    5 av 7, hiss finns
    Avgift
    4 379 kr/mån
    Driftkostnad
    6 440 kr/år

Byggår
2021
Energiklass
C
Pris/m²
51 552 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Högt upp i ett av Nya Hovås stilrena, nyproducerade hus ligger den här välplanerade tvåan. Här är det lätt att bo och trivas med många genomtänkta lösningar som underlättar vardagen. Kök och vardagsrum möts i en öppen planlösning vilket gör det enkelt att umgås med familj och vänner. Köket från Marbodal är av klassiskt snitt med vita luckor och rostfria handtag som matchar den rostfria maskinparken. Rummet rymmer enkelt både soffgrupp och matsalsbord och härifrån når man också lägenhetens generösa balkong i perfekt soligt västerläge. Sovrummen vetter mot öster där solens första strålar letar sig in över trädtopparna. Den stora klädkammaren med gott om förvaring är riktig vardagslyx! Läget på våning sex tillsammans med de stora fönsterpartierna gör att ljuset flödar genom hela lägenheten. Brf Urbanis hus präglas av en ljus och modern arkitektur med den vita fasaden som bryts upp av långa, gyllene balkongband som reflekterar solen på ett elegant sätt. Här bor du i Nya Hovås levande centrum med spännande restauranger, caféer och butiker precis utanför porten. I kvarteret intill finns en välsorterad Ica-butik samt Friskis & Svettis med 1 100 kvm stort fullutrustat gym och ett brett utbud av gruppträningspass. Runt hörnet väntar också fina naturupplevelser så som Billdals Park, vackra Amundöarna och Billdalsbadet. Med buss X2 tar du dig snabbt och bekvämt in till Stenpiren via Järntorget på mindre än 30 minuter. För den som föredrar att cykla finns det fina cyeklvägar som tar dig hela vägen in till stan på bara 45 minuter.