Logotyp av BOSTHLM Johanneshov/Hammarbyhöjden
Logotyp av BOSTHLM Johanneshov/Hammarbyhöjden

Konstgjutarvägen 10

Globen, Stockholms kommun

Visa på karta

3 250 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    52,2 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 774 kr/mån
    Driftkostnad
    13 380 kr/år

Förening
BRF Ornamentet nr 5
Energiklass
F
Pris/m²
62 261 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till denna ljusa och välplanerade tvåa om 52,2 kvm, belägen högst upp i huset på våning 3 av 3 på attraktiva Konstgjutarvägen 10! Här bor du i ett eftertraktat gavelläge med fönster i tre väderstreck, vilket skapar ett fantastiskt ljusinsläpp genom hela bostaden. Den halvöppna planlösningen ger en social och luftig känsla där kök och vardagsrum samspelar på ett stilrent sätt. Köket är både modernt och inbjudande, med två fönster som ger extra ljus och rymd – en perfekt plats för både vardagsmatlagning och umgänge. För den som önskar finns dessutom möjlighet att avdela köket och skapa ytterligare ett sovrum, vilket gör bostaden flexibel och framtidssäker. Från vardagsrummet nås den inglasade balkongen i härligt söderläge, där du kan njuta av solen under stora delar av dagen – en förlängning av bostaden stora delar av året. Sovrummet är rymligt och erbjuder gott om plats för dubbelsäng och tillhörande möblemang, samtidigt som det finns bra förvaringsmöjligheter. Här bor du i en stabil förening som äger marken, vilket är en trygghet för framtiden, samt med ett geografiskt attraktivt läge med närhet till kommunikationer, service och grönområden. Området är under stark utveckling och räknas som ett av Söderorts mest spännande framtidsområden. Med närheten till Slakthusområdet, som genomgår en omfattande omvandling till en levande stadsdel med restauranger, kultur och arbetsplatser, finns här stor potential för värdeutveckling. Samtidigt har du utmärkta kommunikationer via Gullmarsplan, en av Stockholms största knutpunkter, där både tunnelbana, tvärbana och bussar snabbt tar dig vidare in mot city och övriga delar av staden. En bostad som kombinerar ljus, läge och framtidspotential – varmt välkommen på visning!