Logotyp av MAM Homes AB
Logotyp av MAM Homes AB

Blomstergatan 4

Gideonsberg, Västerås kommun

Visa på karta

895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    53 m²
    Våning
    3 av 10, hiss finns
    Avgift
    4 044 kr/mån
    Driftkostnad
    7 488 kr/år

Förening
Riksbyggens BRF Västeråshus nr 15
Energiklass
F
Pris/m²
16 887 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Varmt välkommen till denna stilrena och välplanerade tvåa på eftertraktade Gideonsberg – ett lugnt och populärt område med närhet till city. Här bor du bekvämt på tredje våningen i hus med hiss. Redan i hallen möts du av en inbjudande känsla med goda avhängningsmöjligheter och praktisk förvaring. Bostaden erbjuder genomgående fina ytskikt och enhetligt golv som skapar ett harmoniskt helhetsintryck. Det rymliga vardagsrummet bjuder in till både avkoppling och sociala tillställningar, med direkt utgång till en härlig balkong i solsäkert läge – perfekt för morgonkaffet eller sommarkvällar. Köket är smakfullt renoverat (2019) i toppskick med stilrena svarta detaljer och vitt kakel ovan arbetsytorna, vilket ger en modern och tidlös känsla. Intill köket ligger sovrummet med plats för större säng samt god förvaring i eleganta garderober i valnöt. Badrummet med vitkaklade väggar är utrustat med vägghängd WC, dusch, handfat samt egen tvättmaskin. Här finns dessutom gott om förvaringsmöjligheter via flera garderober i hallen, samt tillgång till både vindsförråd och matkällarförråd. En bostad som erbjuder både komfort och stil – med ett läge som har det mesta inom räckhåll. Här bor du i ett lugnt och barnvänligt område med närhet till både natur och stadens puls. I närområdet finns skolor och förskolor, bland annat nyrenoverade Emausskolan och moderna Kungsljusets förskola. För den vardagliga servicen har du mataffär runt hörnet och Stenby shoppingcenter en kort bilresa bort. Kommunikationerna är utmärkta med flera busslinjer som snabbt tar dig till Västerås city och Mälardalens universitet, detta nås även med en kort promenad. För dig som gillar att röra på dig finns grönområden, lekparker och närhet till Rocklunda idrottsområde med motionsspår och fritidsaktiviteter. Din historia börjar här.