Logotyp av Bjurfors Växjö
Logotyp av Bjurfors Växjö

Gamla Norrvägen 13C

Gamla Norr, Växjö kommun

Visa på karta

895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    44 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    2 714 kr/mån
    Driftkostnad
    2 940 kr/år

Byggår
1957
Förening
HSB BRF Nybygget i Växjö
Energiklass
E
Pris/m²
20 341 kr/m²
Premium
Välkommen till Gamla Norrvägen 13C och denna lägenhet om 44 kvadratmeter. Här bor ni ostört på vindsplanet med en genomtänkt planlösning som erbjuder både ljus och fina ytor. Bostaden ligger i ett centrumnära område där allt ni behöver - restauranger, butiker och kommunikationer finns bara en kort promenad bort. Samtidigt bor ni i en stabil och välskött förening. Lägenheten erbjuder ett ljust kök som smälter samman med vardagsrummet vilket skapar en social atmosfär som bjuder in till umgänge. Köket är utrustat med gott om förvaring och arbetsytor. Maskinparken är välutrustat med moderna bekvämligheter. Köksdelen får ett fint ljusinsläpp från två fönsterpartier. Vardagsrummets generösa ytor ger utrymme för både soffgrupp och matplats. Det separata sovrummet ger en lugn och avskild plats för återhämtning och vila. Här ryms både en säng samt smart förvaring. Badrummet är smakfullt helkaklat med moderna detaljer. Till lägenheten följer även två förrådsutrymmen. Ett förråd är beläget på fastighetens entréplan samt ett större förråd på samma våningsplan som bostaden., endast några meter ifrån ytterdörren. Här bor ni i en stabil förening med en månadsavgift där både värme och vatten ingår. På Gamla Norrvägen bor ni nära både mataffärer och matställen. Det finns även gott om busshållsplatser och bra cykelleder som tar en både in till centrum och ut till universitetet. För den aktive är Växjösjön endast en kort promenad bort och det finns sportfält och löpbanor i närheten. Varmt välkomna på visning!