Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falun
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falun

Kvartsstigen 19

Galgberget, Falu kommun

Visa på karta

1 650 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    78 m²
    Våning
    5 av 5, hiss finns
    Avgift
    4 936 kr/mån
    Driftkostnad
    3 780 kr/år

Byggår
1991
Förening
BRF Galgberget i Falun
Energiklass
E
Pris/m²
21 154 kr/m²
Premium
Hiss
BO MED ETT UNIKT OCH HELT OSTÖRT LÄGE – ENSAM PÅ VÅNINGSPLANET MED MILSVID UTSIKT MOT SJÖN RUNN! Välkommen till Kvartsstigen 19 – en rymlig och karaktärsfull tvårumslägenhet om 78 m² med ett boende utöver det vanliga. Här bor du högst upp på våningsplanet – helt utan grannar på samma plan – vilket skapar en privat och rofylld atmosfär som är svår att hitta. Bekvämt nog tar hissen dig hela vägen upp. Bostaden bjuder på en spännande och funktionell planlösning med charmiga vinklar och vrår som verkligen behöver upplevas på plats. Det stora köket ligger i öppen planlösning mot vardagsrummet och skapar en social och inbjudande yta. Från den inglasade balkongen njuter du av en rogivande sjöglimt över Runn och vacker vy mot skogen – en perfekt plats för avkoppling i ett ostört läge. Det generösa sovrummet har fönster i två väderstreck och en fantastisk utsikt. Tack vare storleken finns möjlighet att enkelt skapa ytterligare ett rum för den som önskar. Det stora badrummet är utrustat med tvättmaskin och förvaringsmöjligheterna är väldigt bra med tre klädkammare/förråd i lägenheten samt ytterligare ett förråd på samma plan. Föreningen är välskött och erbjuder fina gemensamhetsutrymmen såsom gym, bastu, gästlägenhet, uteplatser och grillplats. Här bor du på Galgberget – ett lugnt och familjevänligt område cirka 3 km från centrala Falun. Området erbjuder närhet till skolor, förskolor, närservice och ett brett utbud av fritidsaktiviteter såsom golfbana, slalombacke och fina motionsspår. Smidig cykelväg tar dig enkelt ner till centrum, och goda bussförbindelser samt närhet till större vägar gör pendlingen enkel. Ett boende för dig som söker något utöver det vanliga – med avskildhet, utsikt och bekvämlighet i perfekt kombination.