Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Ellen Keys Gata 24

Fruängen, Stockholms kommun

Visa på karta

1 895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    37 m²
    Våning
    3 av 5, hiss finns
    Avgift
    4 268 kr/mån
    Driftkostnad
    10 548 kr/år

Byggår
2006
Förening
BRF Körgossen
Energiklass
F
Pris/m²
51 216 kr/m²
Premium
Hiss
Varmt välkommen till denna mini 2:a med närhet till t-bana, buss och centrum i populära Fruängen! Här finner ni en mycket fin och välplanerad lägenhet i fastighet från 2008. Modernt och praktiskt kök i öppen planlösning mot vardagsrummet vilket ger flertalet bra möbleringsalternativ. Från vardagsrummet nås den härliga franska balkongen i lummigt läge. Matplatsen går för den som önskar att disponera som sovrum. Dessutom helkaklat badrum med både tvättmaskin och torktumlare under arbetsbänk. Hallen har gott om plats vilket ger möjligheter till utmärkt förvaring. På Ellen Keys gata bor du i ett mysigt bostadskvarter med Fruängens Centrum precis intill som erbjuder mataffärer, butiker, restauranger, gym, sport- och simhall, vårdcentral, närservice samt goda kommunikationer med buss och tunnelbana. Kunskapsskolan 6-9 ligger 50 meter bort och Fruängens skola F-9 når du på kort avstånd. I närområdet finns även flera förskolor att välja mellan. För de små finns flertalet roliga parker - populära parkleken Vippan rakt över gatan. Här bor du dessutom nära Långbroparken som är ett populärt utflyktsmål för alla i familjen med grönskande öppna ytor som bjuder in till picknick intill fontänen och med härliga promenadstråk. Missa heller inte att besöka kända Långbro Värdshus när du är i parken som är belägen i den före detta överläkarvillan byggd 1905 som erbjuder rätter med inspiration från de svenska, franska och italienska köken. Välkommen hem till ditt blivande drömboende i ett mycket trivsamt område!