Logotyp av BOSTHLM Nacka
Logotyp av BOSTHLM Nacka

Hammarögatan 14

Farsta, Stockholms kommun

Visa på karta

2 395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    53 m²
    Avgift
    4 218 kr/mån
    Driftkostnad
    5 544 kr/år

Förening
BRF Teleterrassen 2
Energiklass
C
Pris/m²
45 189 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Hammarögatan - en modern tvåa med genomtänkta kvadratmeter och ett hem att trivas i från första stund! Hiss finns och stor balkong i helt perfekt sydvästläge! Väldigt nära Farsta Centrum där all tänkbar service och butiker finns samt till Hökarängsbadet i Sköndal och härlig natur med vackra promenadvägar runt Drevviken. På vinter plogas också spår där för långfärdsskridskor. Här bor du i en ljus och inbjudande bostad där varje kvadratmeter är optimerad för både funktion och trivsel. På välplanerade kvadratmeter kombineras kök och vardagsrum i en öppen planlösning som ger en social och luftig känsla. De stora fönsterpartierna skapar ett generöst ljusinsläpp, med morgonsol som flödar in i vardagsrummet och kvällssol som kan avnjutas på den stora balkongen som ligger i perfekt sydvästläge. Planlösningen gör det enkelt att möblera efter behov. Vardagsrummet rymmer både soffgrupp och matplats och den öppna anslutningen till köket gör att du kan umgås med vänner och familj samtidigt som maten tillagas. Här finns gott om arbetsytor, bra förvaring och plats för att låta vardagens rutiner bli både smidiga och inspirerande. Sovrummet är rofyllt och rymligt med utrymme för dubbelsäng och garderober, och kompletteras av ytterligare förvaringsmöjligheter i hallen samt ett separat förråd som följer med bostaden. Badrummet är helkaklat och fräscht med kombimaskin för tvätt och tork - en vardagslyx som förenklar livet. Området kring Hammarögatan är lugnt och tryggt med en trivsam grannsamverkan. Samtidigt har du nära till allt du behöver. På bara fem minuters promenad når du Farsta centrum med butiker, caféer, restauranger, gym och service. Tunnelbanan tar dig smidigt in till stan och Farsta strand erbjuder pendeltåg, perfekt för den som pendlar. Naturen väntar runt hörnet med promenadstråk, parker och badplatser vid Drevviken och Hökarängsbadet - lika härligt året runt. Här får du ett hem som förenar det bästa av två världar - ljusa och praktiska kvadratmeter i en modern bostad, kombinerat med närheten till både stadspuls och naturnära rekreation. Välkommen hem till Hammarögatan!