Logotyp av LF Fastighetsförmedling Nyköping
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Nyköping

Fågelbovägen 11B

Fågelbo, Nyköpings kommun

Visa på karta

875 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    41 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    4 387 kr/mån
    Driftkostnad
    5 496 kr/år

Byggår
1945
Förening
HSB BRF Linden 6 i Nyköping
Energiklass
E
Pris/m²
21 341 kr/m²
Plus
Balkong
HÖGT I TAK - TRÄGOLV - PARKERINGSPLATS INGÅR Välkommen till ett charmigt och kvadratsmart hem i populära Fågelbo - en genomgående lägenhet med fönster åt två väderstreck som ger ett härligt ljusinsläpp hela dagen. Här ingår dessutom parkering precis utanför dörren i månadsavgiften! Här erbjuds 41 välplanerade kvadratmeter som med smart disposition har förvandlats från en etta till en funktionell tvåa. Bostaden bjuder på vackra trägolv, generös takhöjd och fräscha, moderna ytskikt som skapar en ljus och inbjudande atmosfär. Det separata sovrummet har eget fönster och gott om garderobsförvaring – en sällsynt lyx i denna storlek. Vardagsrummet är trivsamt och lättmöblerat med stavparkett och utgång till en härlig balkong i perfekt västläge, där du kan njuta av soliga eftermiddagar och ljumma kvällar. Den välutrustade köksdelen erbjuder diskmaskin, stilrent trägolv och inbyggda spotlights som ger ett modernt helhetsintryck. Badrummet är fräscht och helkaklat med klinkergolv samt fönster som ger både naturligt ljus och vädringsmöjlighet. Här bor du bekvämt i ett hem som passar perfekt för förstagångsköparen, studenten eller pendlaren som söker ett inflyttningsklart och lättskött boende med det lilla extra. Läget på Fågelbovägen är svårslaget. På bekvämt promenad- och cykelavstånd når du både hamnen, den populära strandpromenaden och stadskärnan med sitt utbud av restauranger, caféer och butiker. I närområdet finns livsmedelsbutik, flera pizzerior och goda bussförbindelser. För den aktive ligger dessutom Rosvalla Eventcenter nära, med gym, ishall, bowling och restaurang. Ett hem som kombinerar smart planlösning, attraktivt läge och hög trivselfaktor!