Logotyp av Fastighetsbyrån Enköping
Logotyp av Fastighetsbyrån Enköping

Bergsgatan 94

Enögla, Enköpings kommun

Visa på karta

1 095 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    55,5 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 239 kr/mån
    Driftkostnad
    8 000 kr/år

Byggår
1953
Förening
Riksbyggen BRF Enköpingshus 8
Energiklass
D
Pris/m²
19 730 kr/m²
Plus
Balkong
Välkommen till Bergsgatan 94, en ljus gavellägenhet om 55,5 kvm med välplanerad planlösning och fönster i tre väderstreck. Köket erbjuder gott om förvaring och har ett trevligt burspråk som ger fint ljusinsläpp och en naturlig plats för matbord. Vardagsrummet har en trivsam rymd och kan möbleras med soffgrupp samt kompletteras med matbord eller skrivbord, såsom bostaden disponeras idag. Härifrån nås den inglasade balkongen med eftermiddag- och kvällssol. Hallen erbjuder goda förvaringsmöjligheter genom stora, rymliga garderober. Badrummet är helkaklat med klinkergolv och renoverades i föreningens regi i samband med stambytet. Stabil och välskött förening med god ekonomi och tillgång till gemensamma utrymmen såsom tvättstuga i huset, cykelrum och gröna innergårdar. Trivsamt läge med närhet till centrum, Gustav Adolfs plan samt Resecentrum med buss- och tågförbindelser. På bekvämt avstånd finns även skola (F–9), nybyggda ICA Westerlund och övrig service. Välkommen att anmäla ditt intresse.
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

Riksbyggen BRF Enköpingshus 8

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling