Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Vagnmansgatan 18

Eneborg, Helsingborgs kommun

Visa på karta

995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    54,5 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    4 651 kr/mån
    Driftkostnad
    7 776 kr/år

Byggår
1945
Förening
HSB BRF Örnen i Helsingborg
Energiklass
E
Pris/m²
18 257 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till en av Eneborgs troligtvis finaste tvåor – ett perfekt hem för dig som söker något utöver det vanliga. Här bor du bekvämt med gångavstånd till stadens puls, samtidigt som du får njuta av en lugn och harmonisk tillvaro i en bostad som präglas av stil, funktion och omsorg om detaljer. Redan i hallen möts du av en ljus och välkomnande känsla. Härifrån når du samtliga rum, vilket ger ett luftigt och öppet intryck. Fullt utrustat kök med moderna, integrerade vitvaror med bänkskiva och stänkskydd i stilren matchande grå ton. Den smarta planlösningen gör att köket ligger i fil med vardagsrummet – perfekt för sociala tillställningar och middagar med familj och vänner. Det rymliga vardagsrummet bjuder in till både umgänge och avkoppling. Här finns gott om plats för både soffgrupp, matplats och övrigt möblemang. Från vardagsrummet når du den generösa balkongen i soligt läge – en underbar plats att njuta av vårens första solstrålar, sommarens ljumma kvällar och höstens friska vindar. Sovrummet är harmoniskt, med praktiska garderober för förvaring. Det väldisponerade badrummet är helkaklat sedan stambytet och erbjuder dusch, kommod med vask, spegelskåp, WC samt handdukstork – allt i ett stilrent utförande. Badrummet har även kombinerad tvätt/tork. Här bor du i ett hem där inget har lämnats åt slumpen. Med närhet till både centrum, Campus, Viskängen och mataffär runt hörnet har du all tänkbar service på bekvämt avstånd. Busshållplatser finns inom gångavstånd vilket gör pendlingen smidig. Varmt välkommen på visning – detta vill du inte missa!