Logotyp av Mäklarhuset Helsingborg
Logotyp av Mäklarhuset Helsingborg

Klockaregatan 2c

Eneborg, Helsingborgs kommun

Visa på karta

750 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    53 m²
    Våning
    3, hiss finns
    Avgift
    4 006 kr/mån
    Driftkostnad
    6 000 kr/år

Byggår
1943
Förening
BRF Syrsan i Helsingborg
Energiklass
D
Pris/m²
14 151 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Nu finns möjlighet att förvärva denna fina tvåa om 53 kvm med balkong. Från markplan tar hissen dig bekvämt upp till våning tre. Välkommen till Klockaregatan 2C! Bostaden har en välplanerad planlösning där samtliga rum upplevs rymliga och får ett fint ljusinsläpp, vilket bidrar till en känsla av extra rymd. Direkt innanför entrén möts du av en inbjudande hall med goda avhängningsmöjligheter, som leder vidare till köket direkt till höger. Köket, som är från 2012, erbjuder bra förvaringsmöjligheter, generösa arbetsytor samt plats för matbord. Det är inrett med mörkare köksluckor som kombineras med ljus bänkskiva och kakel, vilket ger en stilren kontrast. Här finns även en komplett maskinpark. Sovrummet är väl tilltaget med plats för säng och förvaring längs ena väggen i form av garderober. Från både sovrum och kök har du utsikt mot föreningens välskötta innergård, som under sommartid blomstrar och erbjuder gemensamma ytor med bord och grillmöjligheter för medlemmarna. Badrummet är helkaklat och renoverat 2012, utrustat med dusch, toalett samt kommod med spegel. Vardagsrummet bjuder på generösa och lättmöblerade ytor med plats för både soffgrupp och matbord. Den höga takhöjden skapar en luftig känsla och gör rummet till bostadens naturliga mittpunkt, med utgång till balkongen. Balkongen kan möbleras med mindre sittmöbler och är försedd med trätrall. På Eneborg bor man med promenadavstånd till Helsingborgs breda utbud som underlättar er vardag oavsett om ni studerar eller arbetar. Här finner man bland annat livsmedelsbutiker, restauranger, nöjen, sjukhus, skolor och goda förbindelser med buss som tar er smidigt runt i stan. Med sitt trevliga läge är detta en toppenbostad för den studerande, förstagångsköparen eller paret.