Logotyp av SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Logotyp av SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

Grönkullagatan 23

Drottninghög, Helsingborgs kommun

Visa på karta

1 375 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    55 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns
    Avgift
    4 186 kr/mån
    Driftkostnad
    6 000 kr/år

Byggår
2022
Förening
BRF BoKlok Aroma
Energiklass
B
Pris/m²
25 000 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
Nu finns chansen att förvärva en nyproducerad bostadsrätt uppförd 2022 i kvarteret Grönkullagatan. Här bor man perfekt beläget med närhet till både natur, service och stadslivet. Från området går täta förbindelser med buss till centrala Helsingborg och för bilpendlaren är det några få minuter ut till E4/E6 samt väg 111. Lägenhetens moderna layout och ljusa atmosfär gör de enkelt för dig att inreda efter eget tycke. Bostadens 55 kvadratmeter fördelar sig smart och praktiskt. Direkt vid entrén har du gott om yta för avhänging, härifrån når vi dessutom klädkammaren med tillhörande hyllsystem och badrum. Badrummet är delvis kaklad med mörkgrå våtrumsmatta på golv och vita kaklade väggar. Inredningen består av wc, duschväggar, kommod med spegelskåp med belysning samt tvättmaskin och torktummlare. Allrummet innefattar kök, matplats och vardagsrum. Kök med välutrustad maskinell utrustning, såsom induktionshäll, inbyggnadsugn, diskmaskin, spisfläkt samt kyl/frys. Samtliga vitvaror från Electrolux. Här finns gott om plats för större matgrupp och soffmöblemang. Vidare finner vi sovrum med generös yta för både säng och skjutdörrsgarderob från HTH. Avslutningsvis finner man den mycket trevliga uteplatsen, som tack vare gavelläget erbjuder hela 60 kvadratmeter utemiljö i soligt sydväst-läge, perfekt för kvällsmiddagen! Föreningen tillhandahåller bland annat en gemensam lekplats, goda parkeringsmöjligheter (p-plats), förråd samt vackra grönytor med grillplats. I månadsavgiften ingår värme samt bostadsrättstillägget för hemförsäkringen. Från bostadsområdet har man närhet till diverse serviceutbud, Ica Maxi, Matöppet, förskolor, skolor 1-9 och aktiviteter. Ca 100 m från porten har man busshållplatsen som tar en in till centrum på ca 12 minuter. För bilpendlaren har man några få minuter ut till E4/E6 och väg 111. Varmt välkommen på visning med oss på SkandiaMäklarna!