Logotyp av HusmanHagberg Borås
Logotyp av HusmanHagberg Borås

Svedjegatan 26

Dammsvedjan, Borås kommun

Visa på karta

845 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    59,5 m²
    Våning
    3 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    5 354 kr/mån
    Driftkostnad
    3 700 kr/år

Byggår
1954
Förening
HSB BRF Släpan i Borås
Energiklass
E
Pris/m²
14 202 kr/m²
Premium
Balkong
Högst upp i huset hittar du denna riktigt trevliga tvårummare med inglasad balkong – ett hem som känns både ljust, luftigt och lätt att trivas i. Lägenheten har tagits väl om hand och köket uppdaterades 2020 i en stilren design med vita släta luckor, ny bänkskiva, diskho och köksfläkt. Här möts du av en genomgående ljus och enhetlig stil som tillsammans med det fina ljusinsläppet skapar en härlig helhet. Sovrummet är rymligt och rofyllt med utsikt över innergården och kvarterets villaträdgårdar – en fin plats att vakna till. Från vardagsrummet kliver du ut på den inglasade balkongen i söderläge, där solen gärna stannar kvar större delen av dagen. Här sitter du skyddat med begränsad insyn och kan njuta av både lugnet och ljuset långt in på kvällen. Du bor i en välskött förening som erbjuder det lilla extra i form av bastu, gym, festlokal och en trevlig innergård med både grillmöjligheter och plats för umgänge. Tv och bredband ingår i månadsavgiften. Läget på Svedjegatan 26 är smidigt med närhet till både natur och vardagsservice. Här har du nära till grönområden, mataffär, discgolf och bad- och fiskemöjligheter i Transåssjön. Med täta bussförbindelser tar du dig enkelt till Borås centrum och högskolan på cirka 10–15 minuter. Ett hem att flytta in i och börja trivas direkt! Välkommen hem.
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Släpan i Borås

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling