Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Nyköping
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Nyköping

Esplanaden 8B

Centrum, Oxelösunds kommun

Visa på karta

395 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    54 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 534 kr/mån
    Driftkostnad
    2 760 kr/år

Byggår
1954
Förening
BRF Oliven 13-14, Oxelösund
Energiklass
E
Pris/m²
7 315 kr/m²
Premium
Balkong
I en av Oxelösunds bästa föreningar finns denna tvårumslägenhet på andra våningen. Välplanerat lägenhet med fönster i två väderstreck. Stor inglasad balkong i söderläge med plats för njutning och som dessutom ger mycket ljusinsläpp i lägenheten. Nyrenoverad badrum 2022. Mycket bra och välskött bostadsrättsförening med låga driftskostnader. Fin tvättstuga, cykelförråd samt förråd som ligger en trappa ner från lägenheten. Parkering finns precis utanför huset, det går att parkera kostnadsfritt på gatan. Runt hörnet hittar du bageri, pizzeria, sushirestaurang och en mindre livsmedelsbutik. På några minuters gångavstånd ligger Oxelösunds centrum med Ica Kvantum, butiker, service, bibliotek, bank och vårdcentral. Busshållplats finns runt hörnet och går regelbundet till Nyköping. Gångavstånd till skola & förskola. På cykelavstånd (ca 1 km) ligger också Ramdalen sport- och träningsanläggning med gym, simhall och friidrott/fotbollsplaner. Pendlar du för jobb i Stockholm? Tågen går varje timme på morgonen och du tar dig till Stockholm central på dryga timmen. I Oxelösund har man dessutom alltid närheten till havet, båtplats, cykel- och motionsspår, badplatser och träningsanläggning.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Oliven 13-14, Oxelösund

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling