Logotyp av Mäklarhuset Örebro
Logotyp av Mäklarhuset Örebro

Folkungagatan 12A

Centralt väster, Örebro kommun

Visa på karta

1 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    59 m²
    Våning
    4 av 5, hiss finns
    Avgift
    4 559 kr/mån
    Driftkostnad
    6 444 kr/år

Byggår
2016
Förening
BRF Baronessan
Energiklass
C
Pris/m²
33 814 kr/m²
Premium
Hiss
INTRESSERAD AV EN VISNING? Kontakta mäklaren för att boka din visningstid. Välkommen upp till fjärde våningen och denna toppenfina tvårummare på Folkungagatan 12A. Redan i entréhallen möts vi av en hemtrevlig känsla där vi möts av ljusinsläppet från kök/vardagsrum och glimtar utsikten som fjärde våning har att erbjuda. Fullutrustat kök med utrymme för möblering av matplats framför köksfönstret, välsigt gott om förvaring i både skåp och lådor, Bredvid kyl/frysen finns en liten bänkyta som är perfekt för en egen kaffestation! Köket och vardagsrummet har en social öppen planlösning och härifrån når vi även den inglasade balkongen i österläge. Helkaklat badrum med en egen tvättavdelning med tvättmaskin, torktumlare, bänkskiva och överskåp. Sovrummet har målats i en grön lugn ton och här finns en garderob med skjutdörrar. Byggår 2016. Huset är gediget byggt i JM´s regi. Stabil och välskött förening som äger marken. Lättillgängligt garage i källaren på huset, hit tar du dig smidigt med hissen. En garageplats kostar 900 kr/mån, separat kö. Föreningen har installerat laddstationer för elbilar för samtliga parkeringsplatser. Det finns även gator i kvarteret och närområdet att parkera bilen på. Nära till flera parker, fina promenadstråk och utegym längs med Svartån. Om du följer Svartån åt ena hållet får du en fin promenadväg upp till city och Slottet. Om du istället går åt andra hållet kommer du så småningom ut till vackra naturområden vid Hästhagen och Karlslund. Det centrala läget erbjuder gång- och cykelavstånd till flera mataffärer, Södra- och Centralstation, shopping, restauranger mm. Busshållplats finns alldeles i närheten. Endast 5 min cykelavstånd till city och kort bilväg till påfart/avfart på E18.