Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Teatergatan 2D

Centralt Väster, Nyköpings kommun

Visa på karta

1 200 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    53,5 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 710 kr/mån
    Driftkostnad
    6 000 kr/år

Byggår
1943
Förening
BRF Kungsängen
Energiklass
F
Pris/m²
22 430 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till en hemtrevlig och smart planerad tvåa på Väster - ett boende som kombinerar charm, funktion och centralt läge med en mindre förening och egen garageplats. Här bor du bekvämt med närhet till stadens puls, service, restauranger och fina promenadstråk. Lägenheten omfattar 53,5 välutnyttjade kvadratmeter fördelade på två rum och kök. Du möts av en välkomnande hall med parkettgolv och plats för avhängning. Köket är praktiskt och utrustat med kyl/frys, micro, ugn och spishäll. Vardagsrummet erbjuder generösa sällskapsytor och fint ljusinsläpp, med plats för både soffgrupp och matbord. Från vardagsrummet nås lägenhetens balkong - i västerläge! Sovrummet är lugnt placerat och har charmigt brädgolv, målade väggar och bra med förvaring. Helkaklat badrum renoverat i samband med föreningens stambyte. Vindsförråd och källarförråd som ger gott om extra förvaringsutrymme. Du blir del av lilla och stabila BRF Kungsängen, en äkta bostadsrättsförening som äger marken och består av endast 12 lägenheter. Föreningen har genomfört flera större renoveringar genom åren; såsom stambyte, fönsterbyte och fiberanslutning. Samtidigt som man har bibehållit en låg belåning. Till varje bostad hör en garageplats via obligatoriskt tillägg, vilket gör boendet extra bekvämt.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Kungsängen

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling