Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

Drottninggatan 5E

Centralt, Östhammars kommun

Visa på karta

795 000 kr

995 000 kr-20 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    40 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    2 929 kr/mån
    Driftkostnad
    1 704 kr/år

Byggår
1926
Förening
BRF Drottningg. 5 Östhammar
Energiklass
G
Pris/m²
19 875 kr/m²
Plus
Välkommen till Drottninggatan 5E – ett charmigt och ljust boende mitt i hjärtat av Östhammar! Nu har du chansen att förvärva denna trivsamma tvåa om 40 kvm, belägen högst upp i huset med egen balkong och vacker utsikt över stadens takåsar, föreningens grönskande innergård och glimtar av båthamnen i bakgrunden. Här bor du på bästa läge – mitt i centrum, med butiker, restauranger, caféer och kommunikationer precis utanför dörren. Bostaden erbjuder en hemtrevlig och genomtänkt planlösning med genomgående trägolv och ljusa väggar som skapar en varm och välkomnande känsla. Köket är modernt och luftigt med plats för en större matgrupp och de stora fönsterpartierna släpper in rikligt med ljus och ger en härlig rymd. I öppen anslutning till köket finner du ett mysigt vardagsrum. Intill ligger sovrummet, som är lugnt beläget och rymmer en dubbelsäng. Badrummet är stilrent inrett med helkaklade väggar. I ett fristående hus på gården finns dessutom en gemensam tvättstuga att tillgå – praktiskt och lättillgängligt för föreningens medlemmar. Utanför porten väntar allt Östhammar har att erbjuda: hamnpromenader, Sjötorget med park och utegym, småstadsshopping, blomsteraffärer och populära matställen. Dessutom finns utmärkta bussförbindelser till både Uppsala och övriga delar av kommunen. Varmt välkommen på visning!