Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Rådmansgatan 2D

Centralt Öster, Örebro kommun

Visa på karta

2 550 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    50 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 026 kr/mån
    Driftkostnad
    4 929 kr/år

Byggår
1927
Förening
BRF Egen Härd i Örebro
Energiklass
D
Pris/m²
51 000 kr/m²
Premium
Balkong
Här kommer en mycket charmig tvårummare beläget på Rådmansgatan i Örebro. Två trappor upp möts du av tidstypisk charm, vackra spegeldörrar i massivt trä, takrosetter och fina trägolv som pryder lägenheten. Det finns gott om förvaring i form av klädkammare och skafferier, ett helkaklat badrum och ett gediget sovrum med utgång till den mysiga balkongen i västerläge. Vidare erbjuds ett rymligt och ljust vardagsrum med öppen planlösning mot det mysiga köket. Köket kommer i vitt med bänkskiva i betong och här finns allt du behöver. Här bor du i en av Örebros mest välrenommerade och uppskattade bostadsrättsföreningar - BRF Egen Härd. Föreningen präglas av stabil ekonomi, omsorgsfull förvaltning och en trivsam miljö där medlemmarna verkligen trivs. Den lummiga innergården blir en naturlig samlingsplats och bidrar till en lugn och ombonad känsla mitt i staden. Här finns ett flertalet parkeringsplatser med separat kö, två tvättstugor och ett gemensamt soprum med källsortering. Det finns även en källarlokal man kan nyttja för exempelvis kalas eller dylikt. Läget på Öster är ett av Örebros mest eftertraktade, där stadens puls möter närheten till naturen. Runt hörnet finns ett brett utbud av restauranger, caféer, butiker och service som förenklar vardagen. På bekvämt promenadavstånd nås Stadsparken, Wadköping och de vackra stråken längs Svartån, samtidigt som Oset och Behrn Arena ligger inom räckhåll. Här bor du med en perfekt balans mellan stadsliv och lugn. För mer information vänligen kontakta Mikael Pettersson Telefon 073 354 04 57 Epost [email protected]