Logotyp av Fastighetsbyrån Gävle
Logotyp av Fastighetsbyrån Gävle

Hantverkargatan 19 A

Centralt Norr, Gävle kommun

Visa på karta

1 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    54,5 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 158 kr/mån
    Driftkostnad
    5 929 kr/år

Byggår
1945
Förening
HSB BRF Skyttegården i Gävle
Energiklass
E
Pris/m²
29 266 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till denna genomtänkta och hemtrevliga tvåa med balkong i soligt västerläge där du kan njuta av eftermiddags- och kvällssolen. Lägenheten är belägen på våning 2 av 3 i ett charmigt 40-talshus och präglas av klassiska detaljer som stenfönsterbrädor, generös takhöjd, rundade element, spegeldörrar och vackra trägolv. Planlösningen erbjuder ett rymligt vardagsrum med utgång till balkongen, ett charmigt och välutrustat kök med många fina originaldetaljer bevarade samt ett stort sovrum med plats för dubbelsäng. Badrummet är helkaklat och fräscht, renoverat i samband med stambytet 2007. Här bor du i en stabil och välskött förening med mycket god ekonomi. Eftertraktat läge som är både lugnt och centralt, med gångavstånd till stadskärnan, Boulognerskogen, högskolan, sjukhuset och resecentrum. Allt du behöver finns inom nära räckhåll. Kontakta mäklaren för intresseanmälan.
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Skyttegården i Gävle

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling