Logotyp av Fastighetsbyrån Gävle
Logotyp av Fastighetsbyrån Gävle

Byggmästargatan 6 C

Centralt Norr, Gävle kommun

Visa på karta

1 675 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    60,8 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 476 kr/mån
    Driftkostnad
    9 590 kr/år

Byggår
1952
Förening
BRF Dammen
Energiklass
E
Pris/m²
27 549 kr/m²
Balkong
Varmt välkommen till Byggmästargatan, Brf Dammen och denna fina tvåa med balkong i härligt sydväst läge. Fint och omhändertaget hus från 1952 med burspråk, högre takhöjd och vackra fönsterbrädor. Här finns ett välutrustat kök med vita skåpluckor och matplats intill fönstret, hall med bra förvaring, helkaklat badrum utrustat med tvättmaskin och i sovrummet finns flertalet garderober och plats för dubbelsäng. Vardagsrummet har utrymme för soffa, matgrupp och övrigt önskad möblering, och det är också från det rummet som balkongen nås. Lägenheten är centralt belägen med närhet till det mesta som Gävle har att erbjuda. Boulognerskogen ligger ett stenkast från lägenheten och en kort promenad bort finns både högskolan och centrum med stortorget. Här har du dessutom närhet till restauranger, kommunikationer och populära Elsas Café som ligger alldeles runt hörnet. Fin, välskött förening där du som medlem får tillgång till bland annat bastu, hobbyrum, tvättstuga, gemensamhetslokal och övernattningsrum. Välkommen med er intresseanmälan redan idag!
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Räkna på ditt nya boende

BRF Dammen

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling