Logotyp av Mäklarhuset Norrtälje
Logotyp av Mäklarhuset Norrtälje

Bältartorpsgatan 11A

Centrala Norrtälje, Norrtälje kommun

Visa på karta

1 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    57,3 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    2 117 kr/mån
    Driftkostnad
    25 704 kr/år

Förening
BRF Castor
Energiklass
E
Pris/m²
27 836 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till en ljus och välplanerad lägenhet med attraktivt läge i Norrtälje. Här bor du bekvämt med närhet till stadskärna, service och kommunikationer, ett boende för dig som vill ha allt inom räckhåll. Bostaden om 57,3 kvm erbjuder en effektiv och genomtänkt planlösning där varje kvadratmeter tas tillvara. Redan i hallen möts du av goda förvaringsmöjligheter i flera garderober samt plats för avhängning. Sovrummet är lugnt beläget mot innergården och rymmer enkelt en dubbelsäng med tillhörande möbler. Köket är praktiskt utformat med bra arbetsytor och förvaring. Vid fönstret finns plats för matbord, en ljus och trivsam plats för såväl vardagsmåltider som middagar i gott sällskap. Det helkaklade badrummet är utrustat med värmegolv, dusch, tvättmaskin, spegelskåp och handdukstork, allt för en smidig vardag. Vardagsrummet är generöst tilltaget och lättmöblerat, med plats för både soffgrupp och kontorsyta. Stora glaspartier ger ett fint ljusinsläpp och förstärker den öppna och luftiga känslan. Från vardagsrummet nås den inglasade balkongen i västligt läge som blir ett naturligt extra rum och förlänger bostadens ytor under stora delar av året. Här sitter du skyddat med utsikt över stadens siluett, en ljus och inbjudande plats att följa dagen från morgonkaffet till dagens sista solstrålar. Här bor du med kort avstånd till Norrtälje stadskärna som erbjuder ett levande utbud av butiker, restauranger, caféer, matbutiker och service. Stadskärnan präglas av charmiga kvarter, småskaliga butiker och en trivsam atmosfär där du enkelt uträttar vardagens ärenden eller njuter av en middag på stan. I närområdet finns även fina promenadstråk längs vattnet samt hamnområdet som blivit en naturlig mötesplats. Goda kommunikationer för den som pendlar finns i närheten som tar dig smidigt till Stockholm och övriga delar av Roslagen. Ett bekvämt och lättskött boende i ett attraktivt läge, perfekt för dig som vill bo centralt med närhet till allt.