Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Hisingen
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Hisingen

Rambergsvägen 27D

Centrala Hisingen - Ramberget, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 450 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    35 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 518 kr/mån
    Driftkostnad
    4 200 kr/år

Byggår
1938
Förening
BRF Plogen
Energiklass
D
Pris/m²
41 429 kr/m²
Premium
Lägenheten har många starka värden. Bland annat har badrummet totalrenoverats under 2026 och är numera helkaklat med hög standard. Utöver detta är det genomgående planlösning med fönster i två väderstreck, rymligt kök där takhöjden tagits tillvara, sovrum med plats för dubbelsäng, lättmöblerat och rymligt vardagsrum med plats för stor soffgrupp samt goda förvaringsmöjligheter genom såväl vind- och källarförråd. Vid foten av Ramberget finns denna kvadratsmarta och genomtänkta tvårummare. Här bor ni i ett harmoniskt område där stadsbruset är som bortblåst. Ta en promenad i Keillers park och njut av grönska och fågelkvitter eller promenera upp på Ramberget och njut av fantastiska vyer över Göteborg. Vill ni åt stadspulsen är det bara att ta en kort buss-, spårvagn- eller cykeltur in till city. Här bor man med närhet till härlig natur och all tänkbar service inom gångavstånd. Det är även nära till Älvstranden och den träskodda kajen som löper ändå bort till Västra Eriksberg med mängder av caféer och restauranger längs vägen där du kan ta en paus. Dessutom är kommunikationen in till centrum klanderfri. Från Wieselgrensplatsen eller Rambergsvallen finns flera buss- och spårvagnslinjer som tar dig in till city på knappt tio minuter eller varför inte cykla ner till Lindholmen och ta båten över till stan en varm dag och njut av att sitta uppe på däck och känna solens strålar. Vid Kvillebäcken finns dessutom saluhall och flertalet trevliga restauranger. Missa inte denna bostad !