Logotyp av Bjurfors Centrala Hisingen
Logotyp av Bjurfors Centrala Hisingen

Sunnanvindsgatan 2C

Centrala Hisingen, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    46,4 m²
    Våning
    2 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    4 003 kr/mån
    Driftkostnad
    4 200 kr/år

Förening
Svenska folkbyggen BRF Nr 8 i Göteborg
Energiklass
D
Pris/m²
34 375 kr/m²
Plus
Balkong
Välkommen till Sunnanvindsgatan 2C! Här erbjuds en mycket centralt belägen genomgångstvåa i fint skick med fönster i två väderstreck, vilket ger ett vackert ljusflöde i bostaden. Balkongen i soligt västerläge erbjuder en trivsam fri vy över de lugna och gröna omgivningarna. Trevlig planlösning med optimalt planerade kvadratmetrar. Generöst vardagsrum med plats för både soffgrupp och matsalsbord, vilket skapar en god sällskapsyta. Köket är smakfullt inrett med ljusa ytskikt. Här finns även plats för matplats för ca 4 personer. Bostaden har genomgående ljusa väggar och fina golv. Badrummet är fräscht renoverat med helkaklade väggar och klinkers på golvet. I badrummet finns även en tvättmaskin som ger en extra känsla av vardagslyx. Här ingår även internetanslutning (fiber 1000/1000 Mbit/s) via Bahnhof i månadsavgiften. Till bostaden finns även ett källarförråd att nyttja. Ett mycket bra boende i attraktivt och lugnt område. På gångavstånd har man all tänkbar service, fin natur och mycket goda kommunikationer. Nära till grönområdet Flunsåsparken för skön avkoppling under varma dagar! Från Wieselgrensplatsen finns goda buss- och spårvagnsmöjligheter som tar dig in till Göteborgs centrum under tio minuter! Här finns Kville Saluhall vid Vågmästareplatsen, Backaplan med ett stort utbud av affärer och restauranger samt ett flertal gym.
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

Svenska folkbyggen BRF Nr 8 i Göteborg