Logotyp av HusmanHagberg Göteborg Hisingen
Logotyp av HusmanHagberg Göteborg Hisingen

Långströmsgatan 38D

Centrala Hisingen, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    53 m²
    Våning
    2 av 5, hiss finns
    Avgift
    4 191 kr/mån
    Driftkostnad
    6 000 kr/år

Byggår
2019
Förening
BRF Triliten
Energiklass
C
Pris/m²
35 755 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till denna ljusa och stilfulla tvåa i hörnläge om 53 kvm, en modern bostad med genomtänkt planlösning, generösa ljusinsläpp och en trivsam balkong i soligt västerläge. Här bor du i ett hem där funktion möter design, med fönster i två väderstreck, fönsterbänkar i sten och ett enhetligt parkettgolv som löper genom hela lägenheten. Lägenheten präglas av stilrena materialval och en smart planlösning där varje kvadratmeter är väl utnyttjad. Redan i hallen möts du av goda förvaringsmöjligheter i en skjutdörrsgarderob med spegel, vilket skapar en praktisk och välkomnande entré. Vidare in öppnar bostaden upp i en social och luftig planlösning där kök och vardagsrum smälter samman. Köket är stilrent med vita släta luckor, vitt kakel och ljusgrå arbetsbänk, samt är utrustat med diskmaskin, spishäll, ugn, fläkt och kombinerad kyl/frys. Vardagsrummet bjuder in till både umgänge och avkoppling med plats för soffgrupp och matbord, och ljuset strömmar in genom de stora fönstren. Härifrån nås även den rymliga balkongen i västerläge , en förlängning av vardagsrummet med plats för möblemang. Sovrummet ligger avskilt och rymmer dubbelsäng, nattduksbord och skjutdörrsgarderob. Badrummet är helkaklat och utrustat med dusch, wc, handfat samt egen tvättmaskin – ett hem där vardagen flyter på bekvämt. Bostaden är belägen i ett växande område med närhet till både natur och stad. Intill ligger Långströmsparken, ett uppskattat grönområde med promenadstigar och lugn atmosfär. Föreningen erbjuder gemensamma ytor såsom grillplatser, utegym och gång- och cykelvägar. Kommunikationerna är utmärkta – bussar avgår precis utanför huset med snabb förbindelse till Hjalmar Brantingsplatsen. Även Eketrägatan ligger nära, där spårvagn enkelt tar dig vidare mot centrala Göteborg. För den som föredrar att cykla eller promenera finns fina stråk hela vägen in till stan, och bilpoolen Move About ligger bara 100 meter bort. För mer information kontakta ansvarig mäklare