Logotyp av Svenska Mäklarhuset Halmstad
Logotyp av Svenska Mäklarhuset Halmstad

Skånegatan 57B

Centrala Halmstad - Väster, Halmstads kommun

Visa på karta

2 750 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    68 m²
    Våning
    3 av 5, hiss finns
    Avgift
    4 685 kr/mån
    Driftkostnad
    5 880 kr/år

Byggår
2022
Förening
BRF Västra Allén
Energiklass
C
Pris/m²
40 441 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkomna till denna moderna och genomtänkta tvåa om hela 68 kvm – ett hem som kombinerar stilrena materialval med genomtänkta extraval från säljarna och en härlig balkong som förlänger bostaden under årets varmare månader. (Möjlighet till inglasning finns!) Redan i den ljusa och välkomnande entrén möts ni av goda förvaringsmöjligheter och ett fint första intryck som sätter tonen för resten av bostaden. Vidare in öppnar hemmet upp sig i en social och luftig planlösning där kök och vardagsrum samspelar på ett naturligt sätt. Det stilrena köket från Marbodal, utrustat med kvalitativa vitvaror från Siemens och en praktisk köksö, blir en självklar samlingspunkt för både vardag och fest. Vardagsrummet erbjuder generösa ytor och ett fantastiskt ljusinsläpp från stora fönsterpartier samt utgång till den trivsamma balkongen i rakt söderläge. Sovrummet ligger avskilt och bjuder på en rofylld atmosfär med bra förvaring, medan badrummet är smakfullt inrett och kombinerar funktion med komfort genom egna tvättmöjligheter. Den rymliga klädkammaren är ett uppskattat extra som bidrar till ett välorganiserat hem. Ni bor i ett mycket trivsamt och välskött område där den gröna gården bjuder in till både avkoppling och gemenskap. Här finns mysiga sittgrupper, odlingsytor och ett vackert orangeri – perfekt för middagar eller odlingsdrömmar. Läget i Västra Förstaden är svårslaget – med närhet till både city, vackra stränder och natursköna promenadstråk längs Prins Bertils Stig. Skolor, förskola, mataffär och smidiga bussförbindelser finns inom kort gångavstånd – här får ni allt ni behöver runt hörnet och en livskvalitet utöver det vanliga. Passa på innan någon annan hinner före - vi ses!