1/38

4 495 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
63,5 m²
Våning
2 av 2, hiss finns ej
Avgift
4 567 kr/mån
Driftkostnad
7 490 kr/år
Byggår
2019
Förening
HSB BRF Amundö Äng i Göteborg
Energiklass
B
Pris/m²
70 787 kr/m²
Antal besök
845
Premium
Välkommen till en bostad med svårslagen utsikt, belägen på hela andra våningen med en härlig villakänsla!
Här bor du insynsfritt med öppna, fint nischade fönster som fångar utsikten över de gröna ängarna i söder och de vackra vyerna ner mot Amundö Marina i sydväst, en harmonisk bakgrund som präglar hela hemmet.
Vardagsrummet är lättmöblerat och rymligt och ligger i öppen planlösning med det välplanerade vinkelköket. Den genomgående golvvärmen ger en behaglig känsla under fötterna och förstärker den öppna, inbjudande atmosfären. Här finns gott om plats för både soffgrupp, fåtöljer och matbord. Den franska balkongen i bästa sydläge öppnas enkelt upp under sommaren och ger en härlig känsla av takterrass.
Sovrummet är generöst tilltaget och erbjuder en lugn plats för återhämtning med praktisk förvaring i form av skjutdörrsgarderober.
Vid entrén till huset, som endast rymmer två bostäder, finns en stenlagd yta i västerläge som får nyttjas av de boende. Här finns goda möjligheter att skapa en trivsam och ombonad uteplats med växter och sittgrupp - en perfekt plats att njuta av solen från dag till sen kväll.
Föreningen erbjuder dessutom fina grönytor, lekplatser och en fräsch gemensamhetslägenhet precis intill huset som kan hyras för övernattning och kalas.
Alla parkeringsplatser är utrustade med laddstolpar, vilket gör det enkelt för dig som har elbil.
Läget är svårslaget med närhet till både hav och storslagen natur, härliga badplatser, Amundö samt ett bekvämt utbud av service och butiker. Den öppna ängen framför omfattas dessutom inte av några planer på bebyggelse, vilket bevarar den öppna känslan och den fria vyn. Ett boende som på bästa sätt kombinerar lugn, utsikt och bekvämlighet.