Logotyp av LF Fastighetsförmedling Solna
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Solna

Vinthundsgatan 2B

Brotorp - Järvastaden, Sundbybergs kommun

Visa på karta

2 895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    58 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns
    Avgift
    4 280 kr/mån

Förening
HSB BRF Dammtorp i Sundbyberg
Energiklass
D
Pris/m²
49 914 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Varmt välkomna till populära Järvastaden och denna trivsamma bostad belägen högt upp i huset, där ni möts av ett härligt ljusinsläpp tack vare stora fönsterpartier. Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum skapar en rymlig och social atmosfär som passar perfekt för både vardagsliv och umgänge. Målade väggar i en neutral ton tillsammans med ett genomgående parkettgolv bidrar till en stilren och enhetlig känsla genom hela bostaden. Här erbjuds ett stort och fräscht badrum utrustat med tvättmaskin och torktumlare som gör vardagen både smidig och bekväm. Sovrummet är rymligt och rofyllt med fönster i två väderstreck som ger ett fint ljusinsläpp. Förvaringsmöjligheterna är goda tack vare inbyggda garderober samt en praktisk klädkammare. Ett välplanerat och trivsamt hem i ett av områdets mest efterfrågade lägen – ett boende som verkligen måste upplevas på plats! Till lägenheten finns ett källarförråd. Hiss finns i huset. Några minuter promenad från huset ligger den populära Mulle Meck-lekparken, allt för att barnen ska trivas. Runt hörnet finner ni vackra Igelbäckens naturreservat. Här bor du nära skog och vackra kedjehus i ett av Järvastadens lugnaste och bästa lägen. För dig som vill åt motion och friluftsliv ligger Ursviks motionsanläggning med elbelysta löp- och skidspår på nära avstånd. I området går flertalet bussar och en promenad på ca 15 minuter tar dig till Ulriksdals pendeltågsstation för vidare färd dit du önskar! I takt med att Järvastaden växer, blir utbudet av service bara bättre. I närområdet finns både gym, tandläkare och restaurang och intill områdets egen ICA-butik och även frisör, skräddare och kemtvätt. Bara ett par minuter från huset har den nya Raul Wallenbergskolan (åk F-9) precis öppnat sina portar. Dessutom finns här gott om förskolor! För dig som vill åt utmärkt shopping är det en kort promenad till Mall of Scandinavia med allt man kan tänkas behöva köpa samt mat från världens alla hörn! Varmt välkommen på öppen visning!