Logotyp av BOSTHLM Bromma
Logotyp av BOSTHLM Bromma

Mössebergsvägen 15, 3 / 3tr

Bromma - Traneberg, Stockholms kommun

Visa på karta

2 550 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    39 m²
    Våning
    3 av 3
    Avgift
    3 498 kr/mån
    Driftkostnad
    3 600 kr/år

Byggår
1938
Förening
BRF Högklippan 9
Pris/m²
65 385 kr/m²
Premium
Balkong
Med stort nöje är det nu dags att presentera Mössebergsvägen 15, 3/3tr - en alldeles underbar 39kvm med gatans bästa utsikt och belägen på en av Tranebergs mest eftersökta adresser! * Högst upp i huset i totalt insynsskyddat läge med underbar utsikt över hustak och trädtoppar * Stor balkong med gott om plats för utemöbler och blomsterarrangemang * 30-tals-Brommas förstklassiga planlösning med rymlig hall, trevligt arbetskök med goda arbetsytor, stort vardagsrum samt separat sovrum med plats för minst 1,40-säng och övrig önskvärd förvaring * Stambytt badrum med vädringsfönster samt plats för tvättmaskin för den som önskar * Fint bevarade funkisattribut i omhändertagen fiskbensparkett, 2,7m i takhöjd och de vackra fönsternischerna i marmor sätter alla extra karaktär till bostaden * Stort tillhörande vindsförråd samt möjlighet till att hyra extra förråd av föreningen för en billig peng * Allt detta i trygg Brf med ordnad ekonomi, låga lån samt 1st kvarvarande hyresrätt (dold tillgång) - lån/kvm endast 4.186 kr och gott om likvida medel i både kassa och fond för yttre underhåll * Absolut närhet ner till Alviks Torgs breda service- och kommunikationsutbud med både mataffär samt tunnelbanans gröna linje som snabbt tar dig in till City * Gångavstånd till både naturområden och bad- och båtliv vid Mälaren samt Tranebergsparken med både utegym, tennisbana och lekplatser För vidare frågor om bostaden, föreningen eller Traneberg som område så tveka inte att höra av Er! Jag har själv länge bott på en av granngatorna och svarar mer än gärna på ev funderingar! Bästa hälsningar, Gustav - Tranebergs mest säljande mäklare 2018, 2019, 2020, 2021, 2023, 2024 & 2025