Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falun
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falun

Tegelvägen 8A

Britsarvet, Falu kommun

Visa på karta

1 650 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    62,5 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 764 kr/mån

Byggår
1962
Förening
Riksbyggen BRF Falunhus nr 10
Energiklass
D
Pris/m²
26 400 kr/m²
Premium
RENOVERAD TVÅRUMMARE MED HÖGT FRITT LÄGE OCH BALKONG! Välkommen till en inbjudande och smart disponerad tvårummare där stil och funktion möts. Här erbjuds ett smakfullt renoverat kök i modern design, komplett med en praktisk köksö som skapar både extra arbetsyta, förvaring och en naturlig samlingsplats för sociala stunder. Från köket når du bostadens trevliga balkong med högt och fritt läge – perfekt för avkoppling. Lägenheten präglas av en genomgående ljus färgsättning och stora fönster som ger ett härligt ljusinsläpp i alla rum. Här finns gott om plats för både vardag och umgänge med ett rymligt vardagsrum, ett fräscht kaklat badrum med tvättmaskin samt en generös walk-in closet med modern inredning som löser förvaringen på bästa sätt. Den förmånliga avgiften om endast 4 764 kr/mån inkluderar värme, vatten, kabel-tv och hushållsel – ett bekvämt och ekonomiskt boende. Här bor du med närhet till allt: vatten, parker, kultur, stadsliv och flera matbutiker. En kort promenad genom charmiga Östanfors tar dig till centrum med restauranger, caféer och shopping. I Britsarvet finns dessutom eget centrum med mataffärer, restaurang, gym och vårdcentral. Ett stenkast bort väntar Kålgårdens gröna miljö med löparspår, utomhusgym och parkområde – och närhet till både Lugnets friluftsområde, Högskolan Dalarna och lasarettet. Varmt välkommen på visning – här kan du verkligen trivas!
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

Riksbyggen BRF Falunhus nr 10

Karta & restider